Z dalmatského Splitu do vídeňské operety

Franz von Suppé prorazil operetou Krásná Galathea.

Další Hudba podle kalendáře připomene rakouského skladatele, který zkomponoval více než 300 větších či menších děl, ale proslavily ho především jeho operety, a tím je Franz von Suppé.

Suppé, původním jménem Francesco Ezechielle Ermenegildo de Suppé-Demelli se narodil v dalmátském Splitu 18. dubna 1819. Jeho otec pocházel z Belgie, matka z česko-polské rodiny žijící ve Vídni. Do Splitu se rodina přestěhovala proto, že se zde otec rodiny stal okresním komisařem. Mladý Francesco, či chcete-li Franz, se už od mládí učil hrát na flétnu, zpíval ve sboru a od místního vojenského kapelníka získával základy hudební teorie - a už jako třináctiletý zkomponoval mši. V 16ti letech se přestěhoval do Vídně s cílem studovat medicínu, ale univerzitu brzy opustil, touha uplatnit se v hudbě se nedala zapřít. Jeho skladatelské začátky směřovaly k duchovní hudbě, napsal několik dalších mší a pokoušel se také o operu. Prvním významný přelom přišel v roce 1841, kdy ředitel a nájemce Divadla v Josefstadtu Franz Pokorny angažoval Suppého jako kapelníka. Suppé v této funkci také dostal za úkol aranžovat skladby jiných autorů, ale také psát vlastní hudbu k fraškám a dalším účelům podle okamžité potřeby. V roce1842 v divadle Suppé mimo jiné s velkým úspěchem řídil operu Nápoj lásky Gaetana Donizettiho, se kterým jej dokonce vázal vzdálený příbuzenský vztah. Donizettiho nadaný mladík zaujal, spřátelil se s ním a pomohl mu v jeho další kariéře svými radami, zkušenostmi, ale i svým osobním vlivem. A tak poté, co byl v roce 1844 v Josefstadtském divadle uveden Suppého „lokální obrázek se zpěvy a uměleckými gymnastickými produkcemi Ráno, poledne a večer ve Vídni ve dvou dějstvích“, jak se píše v dobovém tisku, začal být ve Vídni znám už nejen jako kapelník, ale i hudební skladatel.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 16. dubna v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 18.4. v 9:00 a středu 21.4. ve 22:00.

Foto: wikimedia.org

Podcast