Cesta světla Jiřího Slavíka. Supraphon vydal české i moravské zpěvy vánoční v barvitých úpravách českého jazzmana, nositele Ceny Anděl

V letošním kalendářním roce poslední setkání nad novinkami hudebního vydavatelství Supraphon přináší nahrávky plné krásné hudby, vhodné pro sváteční čas Adventu i Vánoc. A všechna tato CD by se jistě také skvěle hodila jako pěkný vánoční dárek.

První zmiňovaná nahrávka vyšla v září a CD s názvem Lilie mezi trním ve studiu stanice Classic Praha představila přímo hlavní protagonistka nahrávky – sopranistka Hana Blažíková. Tato mezinárodně oceňovaná sopranistka a harfistka, která se věnuje především staré hudbě, svým hlasem v průběhu několika let také ozdobila celou řadu nahrávek z katalogu Supraphonu – spolupracovala na nich se soubory Collegium Marianum, Hipocondria Ensemble, Tiburtina Ensemble, Capella Regia Praha či Schola Gregoriana Pragensis. Koncem září vydala Hana Blažíková u Supraphonu pozoruhodné album s českou mariánskou muzikou. S hudbou, která tvoří výrazný proud v české tvorbě 17. století. Jedná se totiž o písně Adama Václava Michny z Otradovic. Nahrávku doplňují skladby Alessandra Grandiho, Vincenza Albriciho, Heinricha Ignaze Franze Bibera a Samuela Capricorna. Album Lilium mezi trním natočila Hana Blažíková s renomovaným souborem Collegium Marianum vedeným uměleckou vedoucí Janou Semerádovou.

d46d0ef6.jpg

(Hana Blažíková © Petra Hajská)

K vánočnímu času nepochybně zcela nedomyslitelně patří koledy. Ty nejznámější a nejoblíbenější, ale i méně známé; lidové i umělé najdete na třech kompaktních discích, které v 90. letech natočil aranžér a producent Roman Cejnar se svým orchestrem Conventus Musicorum. Tyto koledy vyšly postupně v letech 1995-1998 na třech albech a všechna tato cédéčka obdržela zlaté a platinové desky. Stala se bez nadsázky fenoménem vánočního trhu a prodalo se jich více než 250 000 kopií. Nyní vycházejí na novém trojalbu a v remasterované podobě a tento nejrozsáhlejší komplet klasických vánočních koled obsahuje nejznámější koledy nejen české, ale i evropské. Přívětivé aranžmá a hudební podání je přístupné širokému okruhu posluchačů a vyhovovat bude nepochybně každé rodině u rozsvíceného stromku. Toto album prostě pomůže vytvořit vánoční pohodu během pár vteřin a s ohledem na množství vánočních písní, které obsahuje, se rozhodně neoposlouchá.

d3191a01.jpg

(Vilém Veverka © Ivy E. Morwen)

Třetí supraphonská novinka je také laděna vánočně. Přichází s ní přední český hobojista Vilém Veverka, o němž se říká, že má tři tváře: je totiž nejen vynikající hobojista, ale i houževnatý horolezec a také zkušený umělecký fotograf. V poslední době zaujal na poli crossover projektů alby Next Horizon a Reflection. Letos se Vilém Veverka rozhodl oslavit Vánoce svým prvním vánočním albem, pro které vybral nejen typické koledy, ale i klasickou hudbu, jež má v sobě potřebné kouzlo navodit slavnostní atmosféru. Sám k tomu říká:
„V globálním měřítku má vánoční ,hobojové‘ album pouze můj milý kolega Albrecht Mayer z Berlínské filharmonie. Na české scéně je toto album, pokud se nemýlím, vlastně první svého druhu. S Ultimate W Bandem (tedy souborem, který s Veverkou tuto nahrávku uskutečnil) předkládáme posluchačům nahrávku, která respektuje tradici, ale snažíme se i o nový pohled na to, jak vystihnout slavnostní vánoční atmosféru. Ve světové premiéře jsem na hoboj nahrál třeba Zimu od Antonia Vivaldiho. Ta se stala pomyslným leitmotivem a současně i narativem alba.“

Vedle Vivaldiho a dalších barokních mistrů Bacha a Händela zažije posluchač Veverkova nového alba i argentinskou zimu s příchutí tanga Ástora Piazzolly. Zazní i Tichá noc, Adeste fideles či Chtíc, aby spal, písně, bez kterých si lze Vánoce jen stěží představit.
S dramaturgií Veverkovi pomáhal i skladatel Martin Hybler, který se podílel i na aranžích většiny skladeb. Jako hosté se na nahrávce podílejí sopranistky Patricie Janečkové a Adéla Řehořová a dalším hostem je harfistka Kateřina Englichová. a sopranistka Adéla Řehořová. Díky širokému žánrovému záběru a neklasickému aranžmá vánoční novinka jistě potěší kromě milovníků virtuózního hoboje i mnohem širší spektrum posluchačů.

f978c8b2 (1).jpg

Poslední supraphonská prosincová novinka se jmenuje Cesta světla a jejím duchovním otcem je skladatel a multiinstrumentalista Jiří Slavík. CD přináší české a moravské koledy a zpěvy vánoční a Jiří Slavík na tomto albu nechává rozeznít vánoční příběhy českých a moravských koled v nových barvitých úpravách.

Jiří Slavík začínal s hudbou v havířovském folklorním souboru Vonička. Vystudoval konzervatoř Sv. Celílie v Římě, Královskou hudební akademii v Londýně a poté nastoupil na dráhu jazzového muzikanta v Paříži. Od roku 2014 žije zpět v Česku a vyučuje na jazzových katedrách HAMU a JAMU. Je držitelem několika mezinárodních hudebních ocenění včetně české Ceny Anděl 2016 v kategorii World Music za album Mateřština.

91a9e866.jpg

(VUS Ondráš © Supraphon)

Na albu Cesta světla účinkují členové Orchestru lidových nástrojů a dívčího sboru Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ. Repertoár obsahující i ty nejznámější české a moravské koledy dostal ve Slavíkově aranžmá kabát lidové symfonie, kterou doplňují sborové vícehlasy i sólové zpěvy. Podstata jeho úprav vychází z hudebního zobrazení textů jednotlivých písní – ty popisují jak příběh narození spasitele Ježíše Krista, tak i typické vánoční vinšování, při kterém se svět na chvíli pozastaví, aby lidé mohli být spolu.

Kořeny projekty spadají do období, kdy na jaře roku 2020 zasáhla svět covidová pandemie. Jiří Slavík k tomu říká: „Samotná kompozice hudby probíhala v období, kdy psychika každého člověka procházela těžkou zkouškou. Nikdo nevěděl, kdy bude zase možné scházet se, společně hrát a zpívat. Z tehdejších temných dnů bylo nutné hledat cestu ven – cestu, která bude na svém konci mít světlo“.

f934f951.jpg

(VUS Ondráš © Supraphon)

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ byl zamýšleným interpretem hned od počátku, protože se jedná o muzikanty a zpěváky, kteří jsou na jedné straně ukotvení v lidové hudbě, ale zároveň i otevření a ochotní vykročit mimo žánrové hranice. „ONDRÁŠ je jediné profesionální seskupení v Česku, které dokáže interpretovat velmi prokomponovanou a komplexně napsanou hudbu, kde je zároveň silný odkaz na tradiční lidovou stylovost, frázování a výraz,“ uvedl Jiří Slavík.

Zajímavostí přebalu CD Cesta světla je titulní fotografie, která zachytila vznik nových hvězd v mlhovině Carina z teleskopu Jamese Webba, NASA.

Koncertní provedení Cesty světla natočila v listopadu Česká televize pro adventní vysílání programu ČT Art a uvede je v nedli 18. prosince. A projekt bude v průběhu prosince i několik koncertních provedení.

Úvodní foto: Jiří Slavík © Martin Zeman

Podcast