Indiana Jones slaví 80. narozeniny. Věřili byste tomu ?

K nejslavnějším rolím Harrisona Forda patří vedle Indiana Jonese i pilot Hans Solo ze série Star Wars.

profimedia-0043067583 star wars.jpg

Americký herec Harrison Ford se narodil irskému katolíkovi a ruské židovce. Vyrůstal na Chicagském předměstí, kde jeho otec pracoval jako reklamní manažer. Po střední škole začal Harrison studovat filozofii a angličtinu na univerzitě Ripon. Jako jeden z vedlejších oborů si zvolil drama, které se mu postupem času velmi zalíbilo. Studijní výsledky byly velmi mizerné a proto se rozhodl opustit univerzitu a vydat se jako herec na divadelní prkna. Rozhodl věnovat se herecké kariéře, a proto se vydal v roce 1964 se svou přítelkyní z univerzity a pozdější manželkou Mary Marquardt do Hollywoodu.

První miniaturní roli získal ve filmu "Dead Heat on a Marry-Go-Round" (1966). Další role ovšem nepřicházely, a tak se svou špatnou hereckou a finanční situaci rozhodl řešit truhlařinou, kterou se začal živit. Díky tomu nebyl již závislý na příležitostných rolích, ale mohl si vybírat. První významnější roli pak v získal ve filmu "The American Graffitti", nízkorozpočtovém filmu tenkrát ještě neznámého George Lucase. Film se překvapivě stal hitem roku, který získal pět nominací na Oscara.

Letos tento charismatický herec, k jehož nejznámějším rolím patří uštěpačný vesmírný pilot Han Solo ve filmové sérii Star Wars a vtipný, ale neústupný archeolog a zároveň akční hrdina Indiana Jones z filmu Dobyvatelé ztracené archy, slaví 80. narozeniny.

profimedia-0286145651 indiana jones.jpg

A právě Harrisonu Fordovi a jeho nejslavnějším snímkům se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 20. července v 19 hodin. Reprízy jsou připraveny na neděli 24.7. v 11:00 a pondělí 25.7. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast