Lara Croft jako hlavní hrdinka série videoher

Britská archeoložka Lara Croft se stala hlavní postavou série počítačových her, videoher, komiksů a filmů Tomb Raider. Od uvedení první hry v roce 1996 se série stala vysoce lukrativní a postava Lary Croft je jednou z hlavních ikon herního průmyslu.

Historie videoher sahá do 40. let 20. století. V letech 1947 a 1948 totiž přišla americká dvojice Thomas T. Goldsmith a Estle R. Mann se simulátorem letící střely, pro který využili osm katodových trubic. Hru si nechali patentovat a lze ji považovat za jednu z prvních předchůdců videoher na světě.

V roce 1958 pak představil americký fyzik William Higinbotham hru pro dva hráče Tennis for Two, tenisový simulátor se dvěma ovladači. Běžela na analogovém počítači v Brookhaven National Laboratory v New Yorku, kde se vědci zabývali mimo jiné jaderným výzkumem.

V letech 1961 až 1962 se studentům amerického Massachusettského technologického institutu podařilo naprogramovat hru Spacewar! běžící na počítači DEC PDP-1, ve které se dva hráči ujali každý vlastní vesmírné lodi.

V 80. letech 20. století se pak videohry staly nedílnou součástí zábavního průmyslu. A právě hudbě k některým současným videohrám se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Zazní soundtracky z videoher jako Warcraft, Ježek Sonic, Tomb Raider, či Mortal Kombat.

Premiéra pořadu je připravena na středu 24. srpna v 19 hodin. Reprízy jsou připraveny na neděli 28.8. v 11:00 a pondělí 29.8. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast