Lidská práva jsou stará jako lidstvo samo

První kodifikované zápisy lidských práv lze najít už v dobách babylónské říše. Za „první zápis lidských práv“ je považován Kýrův válec z roku 538 př. n. l.

Na evropském kontinentě vznikla v roce 1100 Listina svobod (Charter of Liberties), kterou anglický král Jindřich I. dobrovolně podřídil svou moc zákonům, což otevřelo cestu vzniku listiny Magna charta liberatum, jejíž podpis si na anglickém králi Janovi vymohli angličtí šlechtici už roku 1215. Magna charta byl první dokument omezující pravomoci panovníka vůči jeho poddaným na základě zákona. Ve středověku prakticky nijak výrazně neomezovala pravomoci panovníka, ale v době občanské války se stala důležitým symbolem pro ty, kteří chtěli zdůraznit, že jednání krále podléhá zákonům. V době vzniku sloužila především pro záruky šlechtické vrstvě proti svévoli krále, průběhem staletí však značně ovlivnila rozvoj anglického obyčejového práva a docházelo k rozšíření práv i na poddané.

Lidská práva jsou velkým a v současné době i velmi diskutovaným tématem a každoročně se jim věnuje i řada filmových děl. Například v březnu tohoto roku proběhl už 24. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Hlavním tématem letošního ročníku byl boj za svobodu. Pořadatelé pro diváky připravili 80 dokumentů a šest snímků ve virtuální realitě a festival se konal v 25 městech v České republice a na konci dubna pak také v Bruselu. Festival pořádala jako obvykle organizace Člověk v tísni. Filmy zpracovávaly témata životu dětí z válečné Ukrajiny, život íránských žen, mapovaly vznik zeleného zákona v Dánsku či moderních domů budoucnosti.

A právě snímkům s tímto tématem se bude věnovat i Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 12. října v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 16.10. v 11:00 a v pondělí 17.10. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast