Oceňovaný filmový i divadelní herec a držitel řady divadelních cen Kenneth Branagh odmítl Řád britského impéria

Přesto byl v roce 2012 za své zásluhy v oblasti dramatu a kvůli svým službám pro komunitu v Severním Irsku královnou Alžbětou II. pasován rytířem a může tak před své jméno připojovat titul „Sir“.

V dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna se bude Nikola Bojčev věnovat tvorbě britského herce, režiséra, scénáristy a producenta Kennetha Branagha, který se stal známým především díky svým adaptacím děl Williama Shakespeara.

Sir Kenneth Charles Branagh se jako devítiletý společně s rodinou odstěhoval ze Severního Irska do Readingu nedaleko Londýna. Důvodem byly trvalé roztržky mezi katolíky a protestanty. V nové škole malého Kennetha spolužáci šikanovali kvůli irskému přízvuku, a tak se chlapec velmi rychle naučil dokonalý anglický akcent a schopnost napodobit libovolný přízvuk pak prokázal i během svého dalšího života a kariéry. Jako osmnáctiletý získal stipendium na prestižní londýnské Royal Academy of Dramatic Art, kde se stal jedním z nejúspěšnějších studentů ročníku. Po studiu hrál v divadlech na West Endu i s Royal Shakespeare Company ve Stratfordu nad Avonou.

Do povědomí širší veřejnosti se zapsal zejména svým ztvárněním Jindřicha V. Ve svých třiadvaceti letech byl nejmladším hercem, který kdy hlavní roli v této Shakespearově hře v produkci Royal Shakespeare Company hrál. Později příběh o Jindřichovi V. přepsal do filmové verze, v níž si sám také zahrál hlavní postavu a ujal se i režie. Za svůj debut na půdě celovečerního filmu si vysloužil v roce 1990 nominaci na Oscara jako nejlepší herec v hlavní roli i jako režisér.

Více prozradí a hudební ukázky z nejúspěšnějších snímků Kennetha Branagha nabídne Nikola Bojčev v pořadu, který bude mít premiéru ve středu 25. ledna 2023 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 29. 1. v 11:00 a v pondělí 30. 1. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast