Odešla legenda Star Treku. Bylo jí 89 let

30. července 2022 zemřela americká herečka a zpěvačka Nichelle Nichols. V mládí zpívala jazz, proslavila se postavou Uhury v klasickém seriálu Star Trek.

profimedia-0390259755  Nichelle Nichols2.jpg

V mládí vešla Nichelle Nichols ve známost především jako jazzová zpěvačka, později začala hrát i ve filmu. Největší popularitu jí přinesla postava Uhury v klasickém seriálu Star Trek a stala se tak první afro-americkou herečkou, hrající ve sci-fi seriálu.

V jedné epizodě ji kapitán Kirk políbil, což bylo poprvé v historii, kdy bílý muž políbil na plátně afro-americkou ženu. Kvůli této scéně pak jedna z amerických televizních stanic odmítla tuto epizodu odvysílat. Psala se totiž šedesátá léta a v Americe panovaly silné rasové předsudky. Proto také prožila Nichelle Nichols v průběhu natáčení série nejednu osobní krizi a dokonce se rozhodla s účinkováním skončit. Odradil ji však od toho Martin Luther King, velký fanoušek seriálu, mj. proto, že doufal, že její postava bude vnímána jako důležitý symbol nadcházejícího konce rasismu v Americe.

Kromě účinkování i v šesti navazujících filmech o dobrodružství klasické posádky Enterprise pracovala Nichelle Nichols také deset let v personálním oddělení kosmického střediska NASA.

Osobnost Nichelle Nichols i její filmovou práci připomene Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 17. srpna v 19 hodin. Reprízy jsou připraveny na neděli 21.8. v 11:00 a pondělí 22.8. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast