Prvním úspěchem režiséra Alfonso Cuaróna byla Malá princezna

Komerčně nejúspěšnějším snímkem tohoto Mexičana je však Harry Potter a vězeň z Azkabanu.

Nyní už dospívající Harry, Ron a Hermiona nastupují do třetího ročníku v Bradavicích, kde jsou nuceni stanout tváří v tvář uprchlému vězni jménem Sirius Black, který pro Harryho představuje velkou hrozbu. Mezitím se Harry a jeho přátelé ve škole učí, jak ovládat magického hipogryfa – napůl koně a napůl orla, zaženou bubáky, kteří dokáží měnit tvar, a zdokonalují se v jasnovidectví. Navštíví také čarodějnickou vesnici Prasinky a Chroptící chýši, považovanou za nejstrašidelnější dům v celé Británii. Aby toho nebylo málo, Harry se musí vypořádat s mozkomory, kteří lidem vysávají duši, přelstít nebezpečného vlkodlaka a nakonec se vyrovnat s pravdou o Siriu Blackovi a jeho vztahu k Harryho rodičům.

To je anotace dalšího pokračování kouzelnické ságy o Harry Potterovi podle knih J.K.Rowlingové. Tento díl s názvem Harry Potter a vězeň z Azkabanu natočil mexický režisér Alfonso Cuarón.

Alfonso Cuarón započal svou kariéru v mexické televizi. Po studiích na Mexico's CUEC, začal experimentálně pracovat jako asistent režie mnoha anglicky mluvených filmů vzniklých v Mexiku a Latinské Americe. Svou první šanci dostal, když v roce 1991 natočil romantickou komedii Jen s tvým partnerem. Hollywood, zvláště pak Sydney Pollack, si jeho talentu všiml a přivedl ho do Států, aby natočil jednu epizodu seriálu Padlí andělé. Do povědomí diváků se Cuarón dostal rodinným filmem z roku 1995 Malá princezna. Remake filmu z roku 1917 s Mary Pickford a pozdějším (1939) přepracováním se Shirley Templeovou, vypráví příběh dívky, která je za trest uvězněna v přísné internátní škole. Ani to jí ovšem nezabrání, aby hledala ztraceného otce.

Dva roky poté režíroval Cuaron moderní přepracování Dickensovy klasiky Velké naděje. Na příběhu chudého malíře, nyní přesunutého na Floridu a mezi New Yorkskou uměleckou smetánku, se herecky podílely takové hvězdy jako Ethan Hawke, Robert De Niro a Gwyneth Paltrow.

Cuaron však svůj styl našel až s kultovní road-movie Mexická jízda z roku 2001 o dvou adolescentech a jejich výletu s mladou ženou na tajemnou pláž. Snímek zaznamenal i přes otevřené erotické scény nebývalý úspěch. Komerčně nejúspěšnějším režisérovým počinem je zatím osobitá adaptace třetího dílu Harryho Pottera - Harry Potter a vězeň z Azkabanu z roku 2004.

A právě tvorbě Alfonso Cuaróna se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je připravena na středu 4. května 2022 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 8.5. v 11:00 a v pondělí 9.5. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast