Sedmým nejvýdělečnějším filmem roku 2020 byl Doktor Dolittle

Film vydělal celosvětově přes 250 miliónů dolarů, přesto získal negativní recenze od kritiků a vyhrál cenu Zlatá malina za nejhorší předělávku; resp. pro herce v hlavní roli, tedy Roberta Johna Downeyho Jr.

Doktor Dolittle byl tak výjimečný, že ho jmenovali osobním lékařem anglické královny Viktorie. Jenže to bývávalo. Před pár lety ovdověl a od té doby samotaří v ústraní, za zdmi svého kdysi velkolepého sídla, obklopený smečkou zvířecích přátel, s nimiž si rozumí lépe než s lidmi. Jenže pak mu vpadne do života jeden drzý kluk, jenž si vzal do hlavy, že bude jeho učedníkem, a zároveň ho povolají ke královně, kterou sklátila smrtelně nebezpečná choroba. A protože lék proti téhle nemoci se nalézá pouze na mýty opředeném exotickém ostrově, musí se Dolittle vydat na velmi dobrodružnou plavbu do neznáma. Samozřejmě v doprovodu svých přátel, mezi nimiž je i ustrašená gorila, praštěná husa, cynický pštros, optimistický lední medvěd nebo neuvěřitelně chytrý papoušek. Početný tým bude potřeba, protože Dolittle má před sebou nebezpečí, na která není ani trochu připraven, a v patách mu chvátá banda nepřátel, která chce jeho plán na záchranu královny za každou cenu překazit.

Stabins se zvířátky, © Stephen Gaghan.jpg
  • Foto z filmu Doktor Dolittle, Stabins se zvířátky (© Stephen Gaghan)

To je oficiální anotace k americké rodinné dobrodružné komedii z roku 2020 s názvem Dolittle, k níž hudbu napsal skladatel Danny Elfman, vlastním jménem Daniel Robert Elfman. Tento americký zpěvák a skladatel, který v první polovině 80. let působil ve skupině Oingo Boing, se posléze se stal jedním z nejvyhledávanějších filmových skladatelů dnešního Hollywoodu.

Jeho cesta k filmové hudbě začala, když ho Tim Burton požádal, aby složil hudbu k jeho prvnímu celovečernímu filmu Pee-weeho velké dobrodružství (1985). Tato spolupráce znamenala začátek jejich plodného partnerství, které vedlo k vytvoření nezapomenutelné hudby k filmům jako Beetlejuice (1988), Batman (1989), Střihoruký Edward (1990), Batman se vrací (1992) a dalším.

Kromě spolupráce s Timem Burtonem složil Danny Elfman hudbu k mnoha dalším filmům, například Ukradené Vánoce (1993), Spider-Man (2002), Alenka v říši divů (2010), Avengers: Age of Ultron (2015) a mnoho dalších.

Během své kariéry získal Danny Elfman za svou filmovou hudbu uznání kritiky a několik nominací na ceny. Byl také čtyřikrát nominován na Oscara, především za práci na filmech Muži v černém (1997), Dobrý Will Hunting (1997), Velká ryba (2003) a Milk (2008).

Na lodi, © Stephen Gaghan.jpg
  • Foto z filmu Doktor Dolittle (© Stephen Gaghan)

A právě soundtrackům Dannyho Elfmana, ale i dalších významných hollywoodských tvůrců, například Jerryho Goldsmithe a Philipa Glasse se bude věnovat věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna.

Premiéra je připravena na středu 2. srpna 2023 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 6.8. v 11:00 a v pondělí 7.8. ve 22:00.

Úvodní foto z filmu Doktor Dolittle, (©Stephen Gaghan)

Podcast