Slavné filmy Christophera Nolana

23.10.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Režisér Christopher Nolan se narodil 30. července 1970 v Londýně britskému otci a americké matce. Když v jeho sedmi letech zachvátila svět mánie jménem Star Wars, nevyhnula se ani jemu a se svým starším bratrem Mattem začal natáčel na otcovou 8 mm kameru krátké filmečky. Během studií na University College v Londýně, kde studoval anglickou literaturu, natočil na 8 mm kameru filmeček Tarabtella, který se dočkal i úspěchu v USA na festivalu Image Union pořádaný společností PBS v roce 1989. To mu otevřelo cestu do studentské filmařské společnosti, kde si navíc poprvé osahal 16 mm kameru.

Prvním větším úspěchem byl pak v roce 1997  krátký film Doodleburg. Jeho první celovečerní dílo Sledování, které bylo natočeno podle jeho scénáře, získalo v roce 1998 cenu za nejlepší režii na Newport International Film Festivalu, Hitchcockovu cenu na the Dinard British Film Festivalu a the Black and White Award na Slamdance International Film Festivalu. Po tomto úspěchu natočil další zlomové filmy své kariéry Memento a Insomnie.

A právě filmům tohoto americko-britského režiséra a scénáristy se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna.  Premiéra pořadu je připravena na středu 24. října v 19:00Reprízy si poslechněte v neděli 28.10. v 11:00 a v pondělí 29.10. ve 22:00.