Šťastné a Veselé. Skutečnost či fikce?

Skutečným příběhem bylo inspirováno koprodukční válečné drama z roku 2005 s názvem Šťastné a Veselé Christiana Cariona. Příběh se odehrál v zákopech první světové války na Štědrý večer roku 1914.

Když v létě 1914 vypukla válka, překvapila a pohltila miliony mužů. Přišly Vánoce, sníh a spousty balíčků od rodin a armády. Ale překvapení nečekalo uvnitř dárečků, které ležely ve francouzských, skotských a německých zákopech. Tu noc jedna významná událost změnila osudy čtyř postav: skotského kněze, francouzského lajtnanta, výjimečného německého tenora a té, kterou miloval, nádherné dánské sopranistky. Během onoho Štědrého večera se nemyslitelné stalo skutečností: vojáci vystoupili ze svých zákopů, své pušky nechali za sebou a podali si ruce se svými nepřáteli.

To je oficiální anotace filmu, na němž se podíleli tvůrci z Francie, Německa, Velká Británie a Belgie s názvem Šťastné a Veselé. Hudbu k němu zkomponoval francouzský skladatel filmové hudby Philippe Rombi.

A právě projektům Philippe Rombiho se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Zazní tak soundtracky nejen z filmu Šťastné a Veselé, ale také dramatu Pád letu A800, či historické válečné romance Frantz.

Premiéra je připravena na středu 3. dubna 2024 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 7. 4. v 11:00 a v pondělí 8.4. ve 22:00.

Štastné a Veselé (© Sony Pictures Classics)

Podcast