Statečné srdce mela Gibsona i Umučení Krista. Připomeňte si nejslavnější filmy holywoodského fešáka

Antisemitská vyjádření odsunula v Holywoodu tohoto modrookého charismatického herce, režiséra a producenta na druhou kolej. Které snímky patřily k jeho nejlepším?

Americký herec, filmový režisér a producent Mel Gibson, celým jménem Mel Columcille Gerard Gibson, se narodil 3. ledna 1956. Nejvíce se proslavil svými rolemi akčních hrdinů, zejména rolí Maxe Rockatanskeho v prvních třech filmech postapokalyptické akční série Šílený Max a jako Martin Riggs v sérii filmů o policistech Smrtonosná zbraň.

Gibson se narodil v Peekskillu ve státě New York a ve dvanácti letech se s rodiči přestěhoval do australského Sydney. Studoval herectví na National Institute of Dramatic Art, kde hrál po boku Judy Davisové v inscenaci Romeo a Julie. V 80. letech založil produkční společnost Icon Entertainment, kterou režisér nezávislých filmů Atom Egoyan označil za "alternativu ke studiovému systému." V roce 1981 jej režisér Peter Weir obsadil do jedné z hlavních rolí v dramatu z první světové války Gallipoli, která Gibsonovi vynesla cenu Australského filmového institutu pro nejlepšího herce a také pověst seriózního, všestranného herce.

V roce 1995 Gibson produkoval, režíroval a hrál ve filmu Statečné srdce, historickém eposu, za který získal Zlatý glóbus za režii, Oscara za režii a Oscara za nejlepší film. Později režíroval a produkoval biblické drama Umučení Krista, které sice bylo finančně úspěšné, na druhé straně ovšem i velmi kontroverzní. Dalšího uznání kritiky se mu dostalo za režii akčního dobrodružného filmu Apocalypto (2006), který se odehrává v Mezoamerice na počátku 16. století.

profimedia-0286275965 mel gibson 2.jpg

Po několika právních problémech a kontroverzních výrocích, které unikly na veřejnost, Gibsonova veřejná image výrazně poklesla, což ovlivnilo jeho další hereckou a režisérskou kariéru. Jisté oživení kariéry pak nastalo díky účinkování ve filmech Na hraně temnoty (2010) a Bobr (2011) Jodie Fosterové. Jeho režijní comeback pak přišel po desetileté pauze; film Hacksaw Ridge (2016), získal dva Oscary a byl nominován na další čtyři, včetně ceny za nejlepší film a režii pro Gibsona, což byla jeho druhá nominace v této kategorii.

Nejslavnější snímky Mela Gibsona připomene Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 10. srpna v 19 hodin. Reprízy jsou připraveny na neděli 14.8. v 11:00 a pondělí 15.8. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast