Alice Sara Ott hostem Marka Šulce

6.7.2015 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Za méně něž pět let získala pětadvacetiletá německo-japonská klavíristka Alice Sara Ott mnoho pozitivních ohlasů na svá vystoupení ve významných koncertních sálech po celém světě a představila se jako jeden z nejvýraznějších hudebních talentů současnosti. Alice hrála nedávno s Mnichovskou filharmonií a se Symfonickým Orchestrem NHK Tokio, oba koncerty pod taktovkou Lorina Maazela, a absolvovala velmi úspěšné evropské turné s Českou filharmonií a dirigentem Krzysztofem Urbanskim. Mimořádně úspěšné byly i její recitály v rámci Londýnského mezinárodního klavírního cyklu, v Symphony Center v Chicagu, v newyorském Le Poisson Rouge, v hamburské Laeiszhalle a v Komorním sále Berlínské filharmonie. 

Mezi vrcholy právě uplynulé sezóny 2013/14 patřila vystoupení s londýnským Philharmonia Orchestra (dirigent Vladimir Ashkenazy), s Washingtonským národním symfonickým orchestrem (dirigent Neeme Järvi), s Chamber Orchestra of Europe (dirigent Thomas Dausgaard) a turné se Symfonickým orchestrem Finského rozhlasu (dirigent Hannu Lintu), Oslo Philharmonic Orchestra (dirigent Vasily Petrenko) a Filharmonickým orchestrem Francouzského rozhlasu (dirigent Myung-Whun Chung). Se svými recitály se vrátila do Beethovenova sálu ve Stuttgartu, Prinzregententheater v Mnichově a do vídeňského Konzerthausu. V předchozích sezónách koncertovala s Royal Stockholm Philharmonic Orchestra (dirigent Sakari Oramo), s Londýnským symfonickým orchestrem (dirigent Daniel Harding), se San Francisco Symphony (dirigent Pablo Heras-Casado), s Dánským národním symfonickým orchestrem (dirigent Robin Ticciati), s Philharmonia Orchestra (dirigent Leif Segerstam), a se Symfonickým orchestrem Hessenského rozhlasu (dirigent Paavo Järvi). 

Od roku 2008 Alice nahrává exkluzivně pro firmu Deutsche Grammophon. Po prvním velkém úspěchu s nahrávkou Lisztových 12 Transcendentálních etud a kompletním albem valčíků F. Chopina obsadila první příčku v pořadí Classical iTunes v Německu a USA s koncertní nahrávkou děl Čajkovského a Liszta (s Mnichovskou filharmonií a dirigentem Thomasem Hengelbrockem). V říjnu 2010 také získala Cenu pro mladé umělce roku Echo Klassik za své nahrávky F. Chopina. Její provedení Musorgského díla Obrázky z výstavy v Mariinském divadle v rámci petrohradského festivalu Bílé noci bylo živě nahráno v červenci 2012 a vydáno v lednu 2013. Další nahrávací projekty zahrnují dva programy pro dva klavíry založené na ruském baletu, Alice je natočila na podzim roku 2013 s klavíristou Francescem Tristanem, se kterým připravuje i celosvětové turné v sezóně 2014/15.

A právě s tou klavíristkou si bude povídat Marek Šulc v dalším díle pořadu Hudba v miléniu. Poslouchejte v úterý 7.7. v 19:00, ve středu 8.7. ve 12:00 a v pátek 10.7. ve 22:00.