Alinde Quintet v pořadu Hudba v miléniu

Mladé české dechové kvinteto má za sebou nedávný úspěch na prestižní Mezinárodní soutěži Carla Nielsena v Kodani, jeho členové jsou však také výbornými sólisty i orchestrálními hráči. Co znamená jejich název? Kdo jim v souboru dělá "dirigenta"? A jaké mají plány do budoucna?

Alinde Quintet je dechové kvinteto založené roku 2019 a tvořené Annou Taláckovou (flétna), Barborou Trnčíkovou (hoboj), Davidem Šimečkem (klarinet), Kryštofem Koskou (lesní roh) a Petrem Sedlákem (fagot). Členové tria jsou i jako sólisté laureáty prestižních soutěží (Concertino Praga, Pražské jaro, Mezinárodní soutěž v Chieri, Žestě Brno) a mají zkušenosti s hraním v předních orchestrech (Orchestr Národního divadla, Filharmonie Brno, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Mnichovští symfonikové, Česká filharmonie, PKF - Prague Philharmonia, SOČR a další).

Již krátce po svém založení soubor vyhrál 1. cenu na Mezinárodní soutěži v Bukurešti, následovala 1. cena v komorní hře v ODIN International Music Competition a 3. cena z Mezinárodní soutěže komorních souborů OPUS v Krakově. Nejčerstvějším soutěžním úspěchem je 3. cena z Mezinárodní soutěže Carla Nielsena v Kodani, kde Alinde Quintet letos v polovině dubna uspěl v mezinárodní konkurenci.

Jejich repertoár je pestrý, od klasicismu až po současnost, často a rádi však uvádějí zejména díla autorů 20. i 21. století. Na letošním Festivalu Krumlov například zahrají 2. srpna program připomínající letošní 100. výročí narození skladatele Viktora Kalabise.

V pořadu Hudba v miléniu členové Alinde Quintetu mimo jiné prozradí původ svého názvu, jak si vybírají repertoár nebo co je v nejbližší době čeká. Zaznějí také některé jejich nahrávky, mimo jiné včetně jedné z Dvořákových Biblických písní, kterou v roce 2021 natočili s Adamem Plachetkou.

Premiéru pořadu poslouchejte v úterý 27. června od 19:00, reprízy pak odvysíláme v pátek 30.6. od 22:00 a v sobotu 1.7. od 11:00.

Foto: Alinde Quintet (web souboru)

Podcast