Belgický houslista studoval v 80. letech v Praze, dnes je nadšeným propagátorem české hudby

Dalším hostem pořadu Hudba v miléniu je Daniel Glineur.

Houslista Daniel Glineur z Belgie se začátkem 80. let vydal poznávat kulturu jiné evropské země za železnou oponu. V letech 1983 a 1984 studoval housle v Praze na HAMU, láska k české hudbě a hudební kultuře ho však neopustila dodnes. Po roce 1989 začal organizovat návštěvy belgických hudebníků v Česku a od roku 2000 za podpory Velvyslanectví ČR v Belgii a Českého centra Brusel spolupracuje na projektech, které zase v Belgii uvádějí české hudební skladatele a interprety.

Ve své vlasti se tak zasloužil například o uvedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby a českých vánočních koled, ale také o představení dětské opery Brundibár skladatele Hanse Krásy v souvislosti s připomínkou vyhlazení obce Lidice. Prahu stále rád navštěvuje, chodí zde na koncerty klasické hudby a jak sám říká, nabídka je tak pestrá, že se mnohdy ani nedokáže rozhodnout.

Od roku 1980 v Belgii vyučuje hru na housle a na violu, je emeritním profesorem Académie de Musique d’Ath. V rámci své pedagogické činnosti také pracuje s mládežnickými orchestry po celém světě, například v Albánii, Polsku, Španělsku, Guatemale, Mexiku a dokonce i Mongolsku. Zasedá rovněž v porotách houslových soutěží, například Kociánovo Ústí.

Co říká na úroveň hudebního vzdělávání v České republice? Jaké bylo přijet ze Západu do normalizační Prahy? A kteří čeští hudebníci jsou v Belgii známí?

Nejen to prozradí Daniel Glineur v pořadu s premiérou v úterý 31. října od 19 hodin a reprízami v pátek 3.11. od 22.00 a sobotu 4.11. od 11.00.

Foto: Daniel Glineur (©Anastasiia Artemyak)

Podcast