Bohumír Stehlík: pianista, který si sám ladí své nástroje, hostem pořadu Hudba v miléniu

Mladý pianista, varhaník a improvizátor studoval ve Švédsku a je pozoruhodný mimo jiné tím, že si své nástroje sám ladí a připravuje. Loni mu vyšlo autorské CD nazvané Pictures, kde je každá skladba zahraná na jiný nástroj.

Bohumír Stehlík (*1990) je výrazným českým pianistou mladé generace. Už na pražském Gymnáziu Jana Nerudy, kde studoval s hudebním zaměřením v klavírní třídě Iriny Kondratěnko, experimentoval s laděním klavírů. Nejen touto dovedností, ale i hráčskou zdatností, vyjadřovacími schopnostmi a zálibou v improvizaci mezi současnými českými klavíristy vyniká.

Po roce na Akademii múzických umění v Praze zamířil do Švédska, kde v letech 2010-2016 studoval na jedné z nejprestižnějších skandinávských hudebních škol – Hudebním institutu Edsberg pod Královskou akademií ve Stockholmu u profesora Matse Widlunda.

Je laureátem řady soutěží, mimo jiné vítězem Concertino Praga nebo Ljunggrenska tävlingen a držitelem 2. ceny ze Stockholm International Music Competition.

S flétnistkou Janou Jarkovskou tvoří Duo du Rêve, spolupracuje také s houslistkou Markétou Janouškovou, je členem spolku Lieder Company Prague a mezinárodního komorního souboru Ensemble D’Accord. Působí také jako umělecký vedoucí klasické odnože festivalu Povaleč ve Valči u Karlových Varů a jako varhaník poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách. Od října 2016 vyučuje v Brně na Janáčkově Akademii múzických umění.

V loňském roce vydal netradiční autorské CD Pictures, na kterém jsou jeho vlastní skladby a improvizace zahrány na osm různých nástrojů věhlasných značek, například Steinway, Bösendorfer, Fazioli, Petrof a další.

Jak zní 50 let nenaladěný klavír? Odkud čerpá inspiraci při improvizování? A proč by bylo dobré, aby se na koncerty klasické hudby mohlo chodit „v civilu“?

Nejen to prozradí Bohumír Stehlík v pořadu s premiérou v úterý 14. listopadu od 19:00 a reprízami v pátek 17. listopadu od 22:00 a sobotu 18. listopadu od 11:00.

Foto: Bohumír Stehlík (©Kontra Production)

Podcast