Dagmar Pecková v pořadu Hudba v miléniu. Rozhovor o činohře, Vánocích i kultuře

Mezzosopranistka Dagmar Pecková v rozhovoru pro rádio Classic Praha zve na své adventní koncerty s Musicou Bohemicou, hovoří o svých činoherních rolích a zamýšlí se také nad tím, co je a co není kultura.

Mezzosopranistka Dagmar Pecková patří dlouhodobě k výrazným osobnostem tuzemské kulturní scény. Byla v angažmá na předních německých operních scénách - Semperově opeře v Drážďanech a ve Státní opeře v Berlíně, vystoupila však i na řadě jiných světových pódií včetně Královské opery v Covent Garden v Londýně, Salcburského festivalu či newyorské Carnegie Hall.

Je držitelkou Ceny Thálie za roli Carmen ztvárněnou v pražském Národním divadle v roce 1999, Stříbrné medaile předsedy Senátu ČR i Ceny za zásluhy o Pardubický kraj. V tomto svém rodném kraji pořádá hudební festival Zlatá Pecka. Věnuje se také činohernímu herectví. Účinkuje společně s herečkou Barborou Hrzánovou ve hře Jana Jiráně nazvané Carmen y Carmen. V inscenaci Mistrovská lekce pak ztvárňuje slavnou pěvkyni Marii Callas, od jejíhož narození si letos připomínáme 100. výročí. Za tuto roli se dostala i mezi širší nominace na činoherní Cenu Thálie 2022.

Na adventních koncertech se souborem Musica Bohemica, vedeným Jaroslavem Krčkem, letos vystoupí 5. prosince od 19.30 v pražském Kostele sv. Šimona a Judy a 17. prosince od 19.00 v olomoucké Redutě. Provedou vánoční program nazvaný Exaltatio, který nahráli také na stejnojmenné album.

Začátkem příštího roku pak Dagmar Peckovou čeká na scéně Stavovského divadla mluvená role Hofmistra v opeře Ariadna na Naxu skladatele Richarda Strausse, která bude mít premiéru 19. ledna.

Co má společného s Marií Callas? Jak se jako žena-pěvkyně dostala k mužské mluvené roli ve Straussově opeře? Jaké jídlo tradičně připravuje o Vánocích? A co podle Dagmar Peckové ještě je a co už není kultura?

Nejen to prozradí Dagmar Pecková v pořadu s premiérou v úterý 28. listopadu od 19:00 a reprízami v pátek 1.12. od 22 hodin a v sobotu 2.12. od 11 hodin.

27.jpg
  • Dagmar Pecková v představení Mistrovská lekce (©Petr Našic)

Úvodní foto: Dagmar Pecková (©Petr Kurečka)

Podcast