Dirigent Eugene Tzigane: Moderní doba dovedla k dokonalosti minimální interpretaci. Vždy mě přitahovala staromódní provedení

Japonsko-americký dirigent hovoří v pořadu Hudba v miléniu o svém oblíbeném jazzu, studiích u Jormy Panuly i o svém přístupu k "dobově inspirované" interpretaci romantické hudby.

Eugene Tzigane (*1981) je dirigent se vskutku mezinárodními a multikulturními kořeny. Narodil se v Japonsku japonské matce a americkému otci, který byl mimo jiné profesionálním tanečníkem východoevropských lidových tanců. Vyrůstal tak na obou březích Pacifiku a dirigování studoval na prestižní Julliard School v New Yorku, posléze také postgraduálně u legendárního pedagoga dirigování Jormy Panuly na Královské hudební akademii ve Stockholmu. Žije v Dánsku a od sezóny 2023/2024 je ve Finsku šéfdirigentem Symfonického orchestru Kuopio.

Je laureátem několika soutěží a stál již před renomovanými tělesy jako Brucknerův orchestr Linec, Londýnská filharmonie, Skotský symfonický orchestr BBC, Frankfurtský rozhlasový orchestr a dalšími. Věnuje se rovněž opernímu dirigování, vystoupil mimo jiné v Bavorské státní opeře, Frankfurtské opeře či Hamburské státní opeře. V Praze u Symfonického orchestr hl. města Prahy FOK zaskakoval v únoru 2022 za Andreje Borejka. Dále v Praze vystoupil rovněž s PKF – Prague Philharmonia a letos začátkem října, opět s FOK, provedl ve Smetanově síni program složený z Fantastické symfonie a skladeb ženských autorek: Vítězslavy Kaprálové a Gražyny Bacewicz.

Jaký má vztah k jazzové hudbě? Jak přistupuje k "dobově inspirované" interpretaci romantické hudby? Čím je jedinečná finská dirigentská škola Jormy Panuly? A proč je mu symfonické dirigování bližší než operní?

Nejen to prozradí Eugene Tzigane v pořadu s premiérou v úterý 17. října od 19:00 a reprízami v pátek 20.10. od 22:00 a sobotu 21.10. od 11:00.

Foto: Eugene Tzigane (©Lisa-Marie Mazzucco)

Podcast