Erwin Schrott exkluzivně na Classic Praha

23.1.2017 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

V tomto týdnu je exkluzivním hostem Marka Šulce slavný basbarytonista Erwin Schrott.

Erwin Schrott je jedním z nejvýznamnějších pěvců naší doby, který proslul zejména jako skvělý mozartovský pěvec, fascinující Don Giovanni, Leporello a Figaro. Narodil se v Montevideu v Uruguayi a operní debut absolvoval ve 22 letech v roli Rouchera v opeře Andrea Chénier. Po vítězství v soutěži Operalia Plácida Dominga v roce 1998 vtrhl na mezinárodní scénu a rychle se na ní prosadil. V rychlém sledu se představil v milánské La Scale, v Metropolitní opeře v New Yorku, v Pařížské národní opeře, Washingtonské národní opeře, ve Vídeňské státní opeře, v Teatro Colón v Buenos Aires, londýnské Covent Garden, v Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu, v opeře v Los Angeles ad. V létě 2008 uskutečnil dlouho očekávaný debut na Salcburském festivalu v roli Leporella.

V poslední době se představil jako Don Giovanni v Covent Garden, La Scale, na festivalu Maggio Musicale Fiorentino ve Florencii, ve Washingtonu, Los Angeles a v Japonsku na turné se souborem Metropolitní opery. Byl Figarem v Metropolitní opeře, ve Vídeňské státní opeře, v Curychu, Covent Garden i Valencii. Z dalších rolí zmiňme alespoň Verdiho postavy – Pagana v Lombarďanech, titulní roli v Attilovi a Banqua v Macbethovi – a dále Escamilla v Bizetově Carmen či Mefistofela v Gounodově Faustovi i v Boitově stejnojmenné opeře.

V minulé sezoně se představil jako Figaro v Metropolitní opeře a v Covent Garden, jako Don Giovanni v Opéra de Paris, Vídeňské státní opeře a v Monte Carlu a jako Procida ve Verdiho Sicilských nešporách v Kodani. Rok 2016 zahájil Donem Giovannim v Bavorské státní opeře v Mnichově a v dubnu bude tuto roli zpívat v Teatro Colón v Buenos Aires, Atillu ztvárnil v únoru v Teatro Massimo v Palermu, v květnu ho čeká Boitův Mefistofele v Baden Badenu, v srpnu se představí jako Selim v Turkovi v Itálii na Rossiniho operním festivale v Pesaru.

Premiéra pořadu je v úterý 24. ledna v 19:00, reprízy si poslechněte v pátek 27. ledna ve 22:00 a v sobotu 28. ledna v 11:00.

Schrott + Šulc