Filharmonie Brno rozhodně není nuda v Brně

Ředitelka orchestru mluví o vizích Filharmonie Brno

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 15. 3. v 19,00. I. repríza v pátek 18. 3. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 19. 3. v 11,00.

Filharmonie Brno se od svého počátku profilovala jako janáčkovský orchestr a přispěla tak výrazně k tomu, že se Brno, v němž Leoš Janáček vytvořil prakticky celé své dílo, stalo živým ohniskem jeho hudby. Od svého založení v roce 1956 hraje filharmonie na domácích i zahraničních koncertech Janáčkovu hudbu prakticky pořád; natočila také, a to několikrát, jeho kompletní symfonickou a kantátovou tvorbu.

Ve svém sídelním městě orchestr nabízí bohatou a objevnou koncertní sezonu. Velké symfonické koncerty se konají v Janáčkově divadle, komorněji laděný repertoár pak v sídle Filharmonie Brno, v novorenesančním sále Besedního domu. Orchestr také vystupuje na historickém nádvoří brněnského hradu Špilberk, kde každoročně pořádá letní Mezinárodní hudební festival Špilberk, v brněnských chrámech a v dalších prostorách.

Ve své vlasti je Filharmonie Brno především pravidelným účastníkem význačných festivalů (Pražské jaro, Moravský podzim, Smetanova Litomyšl, MHF Leoše Janáčka). Orchestr je častým hostem prestižních zahraničních pódií, v sezoně 2021/2022 ho čeká například turné v Jižní Koreji a Velké Británii.

Foto: Jiří Jelínek

Podcast