Hostem Hudby v miléniu je Ondřej Valenta, nový varhaník Katedrály svatého Víta

Varhaník Ondřej Valenta působí také jako titulární varhaník na Vyšehradě, věnuje se koncertní činnosti a je pedagogem Pražské konzervatoře.

Ondřej Valenta (*1990) vystudoval varhany u Jana Hory na Pražské konzervatoři, posléze na Akademii múzických umění u Pavla Černého. V rámci studií se věnoval také klavíru a cembalu. Zahraniční studijní pobyty absolvoval na Universität Mozarteum v Salcburku a Hochschule für Musik und Theater v Mnichově.

Od letošního roku nově působí jako varhaník Katedrály sv. Víta v Praze, kromě toho zastává také pozici titulárního varhaníka a regenschoriho při Královské kolegiátní kapitule na pražském Vyšehradě. Je pedagogem Pražské konzervatoře a vyhledávaným spoluhráčem s pěvci, instrumentalisty, sbory i orchestry.

Spolu s flétnistkou Evou Prchalovou a houslistkou Šárkou Petříkovou tvoří komorní soubor NiTrio, který příležitostně doplňují i hráči na další nástroje. Spoluzaložil a umělecky vede festival Varhanní Vyšehrad, pořádá také Mladoboleslavské varhanní večery.

Co obnáší práce chrámového varhaníka? Jak se varhany nahrávají? S jakými nejzajímavějšími nástroji se během své kariéry setkal? A jak přistupuje k varhanní improvizaci?

Nejen na to odpoví Ondřej Valenta v pořadu s premiérou v úterý 2. dubna od 19.00 a reprízami v pátek 5.4. od 22.00 a v sobotu 6.4. od 11.00.

Foto: Ondřej Valenta (©archiv hosta)

Podcast