Islandský Glenn Gould

EXKLUZIVNĚ na Classic Praha!

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu islandský klavírista Víkingur Ólafsson. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 3. 5. v 19,00. I. repríza v pátek 6. 5. ve 22,00 a II. repríza v sobota 7. 5. v 11,00.

Islandský klavírista Víkingur Ólafsson si za poslední roky vydobyl pozici světové “hvězdy klasické hudby”, jak ho pojmenoval deník The Daily Telegraph. Kritika oceňuje jeho nadstandardní technické dovednosti a “nevyprázdněnou” virtuozitu, ale hlavně vyzdvihuje jeho inovativní uchopení interpretovaných děl. Díky tomu získal přízvisko “islandský Glenn Gould” (poprvé ho tak označil deník The New York Times): stejně jako Gould se Ólafsson umí podívat na hojně hrané dílo novýma očima, najít skryté kvality díla a dojít tak ke zcela jinému – avšak přirozenému a citlivému – pojetí.

Jeho mistrovství mu vyneslo již mnohá ocenění, jako například titul Umělec roku 2019 udělený časopisem Gramophone, a jeho nahrávky získaly dvakrát cenu Opus Klassik a Album roku 2019 od BBC Music Magazine.

Víkingur Ólafsson přitahuje posluchače jak výjimečnou muzikalitou, tak vizionářskou dramaturgií. Jeho nahrávky Philipa Glasse, Johanna Sebastiana Bacha, Jeana-Philippa Rameaua, Clauda Debussyho a Wolfganga Amadea Mozarta stojí na samém vrcholu zájmu kritiků i publika.

Ari Magg

Podcast