Jan Lisiecki hostem pořadu Hudba v miléniu. "Rodiče pochybují, jestli cestuji kvůli hraní, nebo hraju kvůli cestování," říká pianista

Studio rádia Classic Praha navštívila světová klavírní hvězda, kanadský pianista polské národnosti Jan Lisiecki. Od patnácti nahrává pro Deutsche Grammophon a koncertuje po celém světě. Tady v Praze letos vystoupil 8. a 9. března s orchestrem FOK a Chopinovým Koncertem e moll.

Jan Lisiecki (*1995) je rodákem z Calgary v Kanadě, kde se narodil polským rodičům. Začal hrát na klavír v 5 letech, od 9 let pak veřejně koncertuje. V Torontu vystudoval Královskou konzervatoř a Glenn Gould School. Začátky jeho kariéry jsou spojeny s Chopinem: výrazně na sebe upozornil svými vystoupeními na varšavském festivalu Chopin a jeho Evropa, kde postupně provedl v letech 2008 a 2009 oba Chopinovy klavírní koncerty. Z těchto koncertů byla následně vydána živá nahrávka, která vzbudila mezinárodní ohlas.

V návaznosti na tento úspěch natočil Jan Lisiecki roku 2010 první album pro Deutsche Grammophon a o rok později - jako šestnáctiletý - podepsal s tímto vydavatelstvím exkluzivní smlouvu. Jeho diskografie obsahuje kromě Chopina (nokturna, etudy, skladby pro klavír a orchestr) také hudbu Schumanna, Mozarta a Ludwiga van Beethovena, jehož písně natočil s barytonistou Matthiasem Goernem. Hraje přes 100 koncertů ročně, spolupracoval s orchestry jako například Orfeus, Orchestr Národní akademie svaté Cecílie, Akademie svatého Martina v polích a dirigenty jako Claudio Abbado, Antonio Pappano nebo Krzysztof Urbański, se kterým letos vystoupil i tady v Praze.

Jak zvládal období, kdy byl "zázračným dítětem"? Jak dnes cvičí a které klavírní nahrávky jej ovlivnily? Jak se připravuje na koncerty a jak odpočívá? A proč nemá zájem premiérovat skladby soudobých skladatelů? Nejen to prozradí Jan Lisiecki v pořadu s premiérou v úterý 8. srpna v 19:00 a reprízami v pátek 11.8. od 22:00 a sobotu 12.8. od 11:00.

Foto: Jan Lisiecki (©GettyImages)

Podcast