Jan Smigmator na Classic Praha

28.9.2018 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu zpěvák Jan Smigmator. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 2. 10. v 19,00. I. repríza v pátek 5. 10. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 6. 10. v 11,00. 

Jan Smigmator je jazzový a swingový zpěvák, který na hudební scéně 21. století s noblesou sobě vlastní ztělesňuje odkaz swingových králů, jakými byli Frank Sinatra, Sammy Davis jr., Dean Martin, Bobby Darin, Mel Tormé, Karel Hála nebo dodnes fantastický zpěvák Tony Bennett!

Jeho hlas, styl, frázování a láska k jazzu a swingu ho dnes řadí mezi přední interprety tohoto žánru v Evropě! V roce 2008 úspěšně absolvoval Pražskou konzervatoř v oboru zpěv na oddělení populární hudby a jazzu ve třídě jazzové zpěvačky Evy Svobodové a muzikálového zpěváka Josefa Štágra. Už v době studií však Jan Smigmator vystupoval v doprovodu předních českých jazzových muzikantů a orchestrů! V roce 2005 se stal sólistou legendárního Orchestru Václava Hybše, s nímž absolvoval více než 250 koncertů po celé České Republice.

V současné době nejčastěji vystupuje se svým doprovodným Swinging Q, komorní formací složenou ze špiček české jazzové scény. (Vladimír Strnad - piano, Jan Greifoner - kontrabas, Ondřej Sluka - bicí nástroje, Markéta Smejkalová - saxofony) Pokud jde o swing velkokapelový, můžete Jana Smigmatora na koncertních pódiích vídat také v doprodu RTV Big Bandu Felixe Slováčka, Golden Big Bandu Petra Soviče, nebo jako častého hosta Orchestru Karla Vlacha, Big Bandu Gustava Broma, B-Side Bandu, Ústřední hudby Armády České republiky a řady regionálních těles. Swingový zpěvák Jan Smigmator má na svém kontě dvě sólová alba, z nichž první - debutové "Swing Is Back" vyšlo v roce 2013 a jeho aktuální album “Time To Swing” na začátku roku 2016. Zatímco debut byl složen především z písní velkého amerického zpěvníku a jednoho vlastního originálu, na albu Time To Swing se už Smigmator představuje i jako zdatný textař a v jednom případě i jako spoluautor hudby. Autorem hudby většiny Smigmatorových písní je jazzový klavírista Dr. Svatopluk F. Smola.

Od roku 2011 je swingový zpěvák Jan Smigmator také moderátorem Českého rozhlasu Dvojka, na jehož vlnách vysílá společně se zpěvačkou Dashou svůj autorský hudební pořad Klub Evergreen zaměřený na propagaci velkého amerického zpěvníku, jazzu, swingu, evergreenů a především pak jeho interpretů. Zaměřuje se jak na hudební historii, tak na žhavou současnost.

V roce 2015 si celý svět připomínal 100. výročí narození swingového krále Franka Sinatry, k němuž Jan Smigmator vymyslel, dramaturgicky připravil a se svým teamem zrealizoval velký hudební projekt nazvaný Sinatrology. Koncerty Sinatrology v několika českých a moravských městech patřily k vůbec nejrozsáhlejším oslavám 100 let Franka Sinatry na světě. Hlavní galakoncert turné, který se uskutečnil 12.12. 2015 v Praze v Obecním domě, natočila Česká televize a odvysílala jej na Silvestra.