Jiří Rožeň na Classic Praha

29.9.2015 / Hudba v miléniu / Martina Klausová
Dalším hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je dirigent Jiří Rožeň.

Jiří Rožeň, narozen v Praze v roce 1991, v současnosti zastává pozici asistenta šéfdirigenta BBC Scottish Symphony Orchestra D. Runniclese, od září 2016 jeho nástupce T. Dausgaarda, a také Leverhulme Conducting Fellow na Royal Conservatoire of Scotland v Glasgow. Tato prestižní pozice mu umožní spolupracovat mj. s G. Walkerem, Royal Scottish National Orchestra, Red Note Ensemble, Scottish Opera a všemi ansámbly Royal Conservatoire of Scotland.

Je finalistou prestižních mezinárodních dirigentských soutěží - Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award 2015, díky které v srpnu 2015 debutoval na Salzburger Festspiele s orchestrem Camerata Salzburg a soutěže Donatella Flick LSO Conducting Competition 2014, při které vystoupil v londýnské Barbican Hall s prvním britským orchestrem.

Jiří Rožeň měl již možnost dirigovat orchestry jako London Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Royal Flemish Philharmonic, Musikkollegium Winterthur, Camerata Salzburg, Hamburger Symphoniker, Lucerne Festival Academy Orchestra, Österreichisches Ensemble für Neue Musik, Bremer Philharmoniker, Philharmonie Südwestfahlen, Bad Reichenhaller Philharmonie, Státní opery Plovdiv, Guildhall Symphony Orchestra, Royal Conservatoire of Scotland Symphony Orchestra, Talichovu komorní filharmonii, Filharmonii Hradec Králové a další.

Mezi jeho nadcházejícími projekty patří asistence D. Runniclesovi u BBC SSO při přípravě na zahajovací koncerty sezóny v Glasgow, Edinbourghu a Aberdeenu. Dále pak asistence Ch. Kluxenovi a Garrymu Walkerovi, mistrovský kurs s Prof. N. Pasquetem a Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, koncerty s Royal Conservatoire of Scotland Symphony Orchestra v rámci AEC Annual Congress and General Assembly. V sezóně 2015 / 2016 bude dirigovat benefiční koncert Výboru dobré vůle s PKF - Prague Philharmonia a čeká ho debut na MHF Pražské jaro. 
V roce 2014 vystoupil na festivalu International Klangspuren Ensemble Modern Academy v Innsbrucku, byl vybrán na Festival Manifeste v Paříži a také měl svůj operní debut s Ravelovým dílem L'enfant et les sortilegès za doprovodu Hamburger Symphoniker. V roce 2013 měl možnost dirigovat Turangalîla Symphonie Oliviera Messiaena na Lucerne Festival v rámci Lucerne Festival Academy. V roce 2012 nastudoval a provedl premiéru soudobé německé opery Svena Daiggera Eine Kluge Else na Brücken – Festival für Neue Musik v Rostocku a v roce 2011 byl dirigentem skladatelského oddělení Prof. A. Hölszky na salcburském Mozarteu. 

Jiří Rožeň se od šesti let věnoval u J. Diatkové hře na klavír, kterou postupně rozvíjel během studia na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením u prof. M. Ballýho, dále pak na salcburském Mozarteu u Prof. C. Tanskeho a v Hamburku u Prof. E. Koroliova. V roce 2006 vyhrál soutěž Prague Junior Note a Cenu Českého rozhlasu, také se účastnil kurzů I. Klánského.

Ve čtrnácti letech byl přijat na Pražskou konzervatoř na obor dirigování, kde studoval u prof. M. Němcové, M. Košlera a H. Farkače, v jehož třídě v roce 2012 absolvoval. O rok později ukončil bakalářské studium orchestrálního a sborového dirigování na Universität Mozarteum Salzburg, kde studoval u Prof. D. Russella Davise, J. Rottera, H. Drewanze a K. Kampera. V akademickém roce 2014/15 absolvoval stáž na Zürcher Hochschule der Künste u Prof. J. Schlaefliho. V roce 2015 ukončil magisterské studium na Hochschule für Musik und Theater Hamburg ve třídě Prof. U. Windfuhra. Své vzdělání si rozšířil aktivní účastí na mistrovských kurzech u B. Haitinka, P. Eötvöse, E. de Waarta, D. Robertsona, N. Pasqueta, B. Lubmana, J. Panuly, J. Schlaefliho, M. Poschnera a na dirigentském semináři J. Bělohlávka na Pražské konzervatoři. Jeho dirigentským mentorem na Royal Conservatoire of Scotland je G. Walker. 
Jiří Rožeň je stipendistou německého programu na podporu špičkových dirigentů nastupující generace DIRIGENTENFORUM.

Poslouchejte v premiéře v úterý 29. září v 19:00. Reprízy jsou připraveny na pátek 2.10. ve 22:00 a sobotu 3.10. v 11:00.