Jiří Vejvoda nejen o hudbě

Hudba v miléniu

Dalším hostem Marka Šulce bude hudební publicista a autor pořadu Slavná auditoria Jiří Vejvoda. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 20. 7. v 19,00. I. repríza v pátek 23. 7. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 24.7. v 11,00.

Jiří Vejvoda, lounský rodák žijící od mládí v Praze, vystudoval obor překladatelství a tlumočnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Absolvoval roku 1976 diplomovou prací na téma Próza Johna Updika v překladech do češtiny.

V letech 1990 a 1991 moderoval každotýdenní Hovory z Lán s prezidentem Václavem Havlem; byl rovněž zvláštním zpravodajem tehdejšího Československého rozhlasu z oficiálních zahraničních cest hlavy státu. Od r. 1990 do r. 2000 spoluuváděl (s Otou Nutzem) rozhlasové talk show Káva u Kische; výběr  nejlepších rozhovorů byl vydán ve třech stejnojmenných svazcích.

Ve druhé polovině 90. let se stal ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha při České televizi. S festivalem spolupracuje dodnes jako moderátor veřejně přístupných prezentací premiérových televizních pořadů ze světa i z domova či odborných diskusí za přítomnosti zástupců Evropské vysílací unie a dalších institucí. Poté byl šéfredaktorem Týdeníku Rozhlas, od r. 2002 šéfproducentem uměleckých pořadů a soutěží Českého rozhlasu a od r. 2004 do r. 2010 ředitelem stanice Český rozhlas 2 – Praha. V březnu 2014 jej Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zvolila v tajném hlasování členem Rady Českého rozhlasu. V květnu téhož roky jej pak členové Rady zvolili, opět v tajném hlasování, místopředsedou a tiskovým mluvčím tohoto kontrolního orgánu média veřejné služby. V Radě Českého rozhlasu působil do roku 2020. 

Od r. 2014 je Jiří Vejvoda členem Poradního sboru ombudsmana Českého olympijského výboru a od r. 2015 členem Rady akademiků Akademie klasické hudby České republiky.

Vyšly mu další autorské publikace, např. výběr z rozhlasových reportáží Svět uprostřed týdne či kniha rozhovorů Život se slepou bohyní, a také překlady z angličtiny jako antologie Toulky světem umění anebo příběh Nelsona Mandely a dalších spoluvězňů na Robben Island, nazvaný Víc než jen hra. V roce 2015 vyšla v nakladatelství Radioservis knížka Jiřího Vejvody o rozhlasech všech kontinentů, nazvaná Co vysílá svět.

Od r. 1995 dosud uvádí významné koncerty, například několik crossover turné s Lucií Bílou, Evou Urbanovou, Karlem Gottem, Petrem Dvorským, Helenou Vondráčkovou a Štefanem Margitou anebo zahajovací a závěrečné večery Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov či MHF Janáčkův máj anebo tzv. aftertalks, diskuse s umělci po koncertě, v rámci MHF Dvořákova Praha. Pro MHF Smetanova Litomyšl spolupřipravil a uváděl r. 2014 komponovaný koncert Na krásném modrém Dunaji. Moderuje též slavnostní události, například k výročí vzniku Československa v Rudolfinu nebo setkání prezidentů Visegrádské čtyřky či udělování Státních cen za literaturu a další umělecké obory. Často své moderování kombinuje s tlumočením především z a do angličtiny. Pro Českou televizi uvádí přímé přenosy i záznamy, např. od r. 1994 nepřetržitě Novoroční koncerty z Vídně.

Podcast