José Cura hostem dalšího dílu pořadu Hudba v miléniu. "Proč řešit budoucnost opery, když není jistá ani budoucnost planety?" ptá se

Všestranný argentinský umělec - tenorista, skladatel, dirigent i režisér - oslavil začátkem prosince 60. narozeniny. Hostem rádia Classic Praha byl v prosinci 2022, nyní nabízíme reprízu tohoto milého setkání.

José Cura se narodil roku 1962 ve městě Rosario v argentinské provincii Santa Fé. Studoval skladbu a dirigování, zpívat začal až relativně pozdě: v 28 letech. Jako tenorista se poté uplatnil především v rolích dramatického oboru (například Radames, Otello, Samson, Peter Grimes nebo Canio), které ztvárnil i v předních světových operních domech. Na svých "interdisciplinárních" vystoupeních často zpívá i diriguje, mnohdy současně, a provádí své orchestrální skladby. Od roku 2007 se věnuje také operní režii.

Jeho pražská vystoupení jsou spojená především se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, s nímž vystoupil poprvé ve Smetanově síni Obecního domu už před 20 lety - v lednu roku 2003. Od roku 2015 byl po dobu tří let rovněž rezidenčním umělcem tohoto pražského orchestru. FOK mu k 60. narozeninám, které oslavil letos 5. prosince, připravil dva narozeninové koncerty Happy Birthday, José, na nichž mu pogratulovali například i dirigent Mario De Rose, pěvkyně Polina Pastirchak a Ester Pavlů nebo dětský pěvecký sbor Jitro.

Studio rádia Classic Praha navštívil José Cura ve čtvrtek 8. prosince před svými narozeninovými koncerty a poskytl rozhovor Ondřeji Fischerovi do pořadu Hudba v miléniu.

Ten nyní nabízíme v repríze v úterý 20. prosince v 19:00, v pátek 23.12. ve 22:00 a v sobotu 24.12. v 11:00.

Které vánoční album poslouchá každoročně se svou rodinou? Která slavná operní árie se mu dnes zpívá lépe než před 30 lety? Co považuje za největší překážku pro současného operního režiséra? A co považuje za nejlepší věc, kterou můžeme udělat pro naši planetu? Dozvíte se v rozhovoru, kde José Cura mimo jiné také představí také své nejnovější CD s dětskými písněmi Maríi Eleny Walsh.

IMG_20221208_172505_3.jpg

Foto (zleva): Martina Klausová, Ondřej Fischer, José Cura (©Karla Melichnová)

Úvodní foto: Profimedia

Podcast