José Cura na Classic Praha

16.3.2015 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Dalším hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je slavný argentinský pěvec José Cura.

Argentinský pěvec José Cura, který patří k nejlepším tenoristům současnosti, začal profesionálně zpívat až v dvaceti osmi letech; původně studoval hru na klavír, dirigování a skladbu. V roce 1992 debutoval v italské Veroně a od té doby je hostem nejvýznamnějších operních domů včetně Metropolitní opery v New Yorku, Královské opery Covent Garden v Londýně, Vídeňské státní opery, Curyšské opery či milánské La Scaly. Proslul zejména originálními interpretacemi operních hrdinů v italských a francouzských operách v čele s Verdiho Otellem a Radamem (Aida), Pucciniho Cavaradossim (Tosca), Mascagniho Turidduem (Sedlák kavalír ), Leoncavallovým Caniem (Komedianti ), Saint-Saënsovým Samsonem (Samson a Dalila) či Bizetovým Donem José (Carmen ), ale také nekonvenčními koncertními projekty po celém světě. 
Je prvním umělcem, který současně dirigoval i zpíval (na koncertu i na nahrávce) a prvenství mu náleží i v kombinaci dirigování symfonického díla a zpěvu „půl na půl“ v jediném koncertním programu (jako například 23. 10. 2003 v pražské Smetanově síni, kdy v druhé polovině koncertu dirigoval Dvořákovu Novosvětskou symfonii).

Na podzim 2001 byl Radamem ve Verdiho Aidě při turné Státní opery Praha po Japonsku (Aidou mu byly Anda-Louise Bogza a Jordanka Derilova). Založil Cuibar Productions, kterou tvoří Cuibar Phono Video (hudební vydavatelství) a a CuibArt (management umělců). Je také patronem New Devon Opera a viceprezidentem British Youth Opera (BYO). V roce 2007 byl jmenován hostujícím profesorem na Královské akademii hudby v Londýně. V témže roce měla světovou premiéru inscenace La Commedia è finita – originální zpracování Leoncavallových Komediantů s taneční složkou v Curově režii a scénografii. Tím začala pěvcova úspěšná kariéra také jako režiséra a scénografa. V roce 2010 nastudoval Cura v Badisches Staatstheater s obrovským ohlasem Saint-Saënsovu operu Samson et Dalila (v níž se ujal i role Samsona). S nemenším úspěchem byly v roce 2012 přijaty i jeho inscenace Pucciniho Vlaštovky  v Opéra de Nancy a dvojtitulu Sedlák kavalír a Komedianti v Opéra Royal de Wallonie. Jeho inscenace Verdiho Otella v Teatro Colón in Buenos Aires byla oceněna jako jedna z nejúspěšnějších produkcí v roce 2013.

Premiéra pořadu je připravena na úterý 17. března v 19:00, reprízy na středu 18.3. ve 12:00 a pátek ve 22:00.