Kytarista Andreas Varady v Hudbě v miléniu

16.5.2016 / Hudba v miléniu / Martina Klausová

Dalším hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu  je mladý, teprve 19tiletý kytarista Andreas Varady.

„Je to jeden z nejnadanějších lidí na této planetě,“ řekla o slovenském kytaristovi Andreasovi Varadim americká hudební ikona Quincy Jones. Hudebník, který byl 79x nominován na cenu Grammy, přičemž 27x tuto cenu získal, a producent alba Thriller Michaela Jacksona podepisuje v roce 2012 s teprve třináctiletým Varadim kontrakt a v roce 2014 produkuje společně s Davidem Fosterem jeho druhé album na labelu Verve Records Come Together.

Andreas Varady začal hrát na kytaru ve čtyřech letech. V devíti letech, poté, co se rodina přestěhovala do Irska, začal koncertovat nejprve na ulici. Pak přišlo osudové setkání s Davidem Lyttlem, který v roce 2010 produkoval jeho první nahrávku Questions. Ve 13 letech byl Andreas Varady jako vůbec nejmladší hudebník v historii angažován do slavného Ronnie Scott´s Jazz Club v Londýně, kde účinkoval s Martinem Taylorem, Tommy Emmanuelem a Louisem Stewartem. Když se v roce 2012 dostal na obálku prestižního časopisuGuitar Player, téměř okamžitě ho angažoval slavný Mezinárodní jazzový festival v Montreux, kde se poprvé setkal s Quincy Jonesem.

V rámci MHF Pražské jaro se představí 30. května 2016 v karlínském Fóru.

Premiéra pořadu je připravena na úterý 17.května v 19 hodin, reprízy si poslechněte v pátek 20.5. ve 22:00 a v sobotu 21.5. v 11:00.