Lukáš Vasilek na Classic Praha

12.9.2016 / Hudba v miléniu / Marek Šulc
Lukáš Vasilek vystudoval dirigování na Akademii múzických umění a hudební vědu na Filozofické fakultě UK. Poprvé na sebe výrazně upozornil v roce 2005, kdy mu jako pětadvacetiletému Unie českých pěveckých sborů udělila cenu Sbormistr junior. O dva roky později se stal hlavním sbormistrem jednoho z nejvýznamnějších hudebních těles v České republice, Pražského filharmonického sboru. Navzdory věku měl v té době se sbormistrovstvím již bohaté zkušenosti. V letech 1998–2009 vedlFoerstrovo komorní pěvecké sdružení, se kterým slavil vítězství na mezinárodních soutěžích (v roce 2003 v litevské Klaipedě, v roce 2006 ve Vídni), a zkušenosti získal rovněž z operního sboruNárodního divadla v Praze, kde v letech 2005–2007 zastával funkci druhého sbormistra.
S Pražským filharmonickým sborem se věnuje nejen přípravě samostatných koncertů, ale také velkým kantátovým, oratorním a operním projektům, ke kterým je sbor velmi často zván pořadateli u nás i v zahraničí. Lukáš Vasilek tak měl příležitost spolupracovat již s celou řadou světově proslulých dirigentů (např. s Danielem Barenboimem, Jiřím Bělohlávkem, Christophem Eschenbachem, Fabiem Luisim či Simonem Rattlem) a orchestrů (mezi jinými jde především o Českou filharmonii, Berlínskou filharmonii, Staatskapelle Dresden a Vídeňské symfoniky).
Hudební kritika se dlouhodobě shoduje naneobyčejně pozitivním přínosu Lukáše Vasilka proPFS. Sbor je po osmi letech, kdy je pod jeho uměleckým vedením, popisován jako technicky dokonalý, výrazově přesvědčivý a stylově všestranný (Hudební rozhledy, 03/2015), a dirigent je oceňován pro svou muzikálnost a niternost (ČRo-Vltava, Mozaika, 6. 2. 2015). PFS pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem a realizoval nahrávky pro Západoněmecký rozhlas a Bavorský rozhlas. Na svém kontě má množství CD pro významné nahrávací společnosti (Supraphon, Deutsche Grammophon, Naxos ad.), ať už šlo o samostatné projekty či např. o spolupráci na sólových albech významných umělců (Anna Netrebko, Sumi Jo ad.).

V roce 2010 se Lukáš Vasilek podílel na založení profesionálního komorního sboru Martinů Voices, se kterým se zabývá především interpretací hudby 20. a 21. století. S tímto vokálním ansámblem, jehož umění je zachyceno na několika CD, vystoupil na většině předních hudebních festivalů v ČR včetně Pražského jara. Začátkem tohoto roku byl sbor Martinů Voices spolu s Českou filharmonií a jejím šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem nominován na cenu The International Opera Award v kategorii Znovuobjevené dílo za provedení opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí.

Premiéra pořadu je připravena na úterý 13. 9. v 19:00, reprízy si poslechněte v pátek 16. 9. ve 22:00 a v sobotu 17. 9. v 11:00.