Martin Petrák na Classic Praha

Hudba v miléniu

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu fagotista a umělecký vedoucí Haydn Ensemble . Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 10. 4. v 19,00. I. repríza v pátek 13. 4. ve 22,00 a II. repríza v sobota 14. 4. v 11,00.

Martin Petrák má široké spektrum zkušeností v intepretaci historické a moderní hudby. Sólové a komorní hře se začal věnovat již v devíti letech, kterou následně rozvíjel pod vedním prof.J.Řezáče (České noneto) na pražské konzervatoři. 

Během studií na konzervatoři se zúčastnil v roce 1999 hudebních kurzů Szandora Végha pod vedením fagotisty Sergia Azzoliniho a hobojisty Maurice Bourgua. Následně pokračoval ve studiích na pražské akademii muzických umění ve třídě prof.F.Hermana (Ars rediviva, Česká filharmonie) a J.Seidla (Collegium Musicum Pragenses, Česká filharmonie), kde se začal věnovat poučené  interpretaci pod vedením vynikajícíhu hudebníka – varhaníka Lukáše Vendla (Harmonia delectabilis). V bakalářské diplomové práci na HAMU se věnoval studiu – vývoje, výroby a raného repertoáru pro barokní fagot. Po ukončení studií se v roce 2005 stal členem prvního orchestru v České republice České filharmonie. 

V roce 2006 založil se zpěvákem Markem Šulcem (Schola Gregoriana Pragenses) instrumentálně – vokální projekt zaměřený na barokní hudbu Musika Antiq/Aria/, který vyvrcholil provedením Bachovy kantáty “Ich will den Kreuzstab gerne tragen” BWV 56 pro sólový bas, sbor a orchestr. Soubor nahrál několik snímků věnovaných hudbě A.Vivaldiho, G.Händela, W.A.Mozarta, F.I.A.Tůmy a dalších…

V roce 2008 založil instrumentální soubor VENTI DIVERSI ensemble, v němž zůročil své zkušenosti z předchozí spolupráce s umělci ze souboru MA/A/ a se kterým na podzim 2008 vydal své debutové cd s dílem G.Ph.Telemanna “La Putain”, které získalo ocenění The Prague Post “Nejlepší CD roku 2008”. Soubor se v průběhu let představil na mnoha prestižních českých i zahraničních festivalech (Lípa Musica /CZ/, Svatováclavský hudební festival /CZ/, Ars Antiqua Europae in Via Gothica /SK/ atd.) s dílem J.S.Bacha (Braniborské koncerty),  J.D.Zelenky (Trio Sonáty), A.Vivaldiho (Sinfonie), G.Händela (Vodní hudba). Posledním náhravacím počinem souboru je dvojalbum CD“Liturgický rok”, které obsahuje díla českého skladatele F.X.Thuriho vztahující se k církevnímu liturgickému roku. CD vyšlo v roce 2015. Martin Petrák je členem několika komorních souborů: Trio DuBois, PhilHarmonia Octet, Juventus Quintet a další. Od roku 2011 je odborným asistentem Ostravské univerzity – fakulta umění. Martin Petrák je také zakladatelem a uměleckým ředitelem jazzového festivalu v Havlíčkově Brodě MHF FESTJAZZ.

Foto: Daniel Havel


Martin Petrák
Podcast