Na svého otce, skladatele Jana Nováka, vzpomíná klavíristka Dora Novak-Wilmington v pořadu Hudba v miléniu

Vzácnou návštěvou ve studiu rádia Classic Praha byla klavíristka Dora Novak-Wilmington, která se spolu se svou sestrou, flétnistkou Clarou Novákovou, podílela na novém albu Supraphonu s koncertantními skladbami Jana Nováka. V pořadu Hudba v miléniu na svého otce vzpomíná a zasvěceně uvádí ukázky z jeho tvorby.

Jan Novák, rodák z Nové Říše na Moravě, byl výraznou osobností české hudby 20. století. Skladatel, klavírista, milovník latiny, jehož hudba - podle slov jeho dcery - nikdy nepodléhala dobovým trendům. Přesto jsou jeho nápadité skladby, ovlivněné nadčasovými díly klasiků i tehdejší americkou tvorbou, dodnes oblíbené mezi interprety i publikem.

Studoval na klasickém gymnáziu v Brně, následně klavír a skladbu na Konzervatoři Brno a krátce i na AMU u Pavla Bořkovce. Jako stipendista odjel ještě před únorem 1948 do USA, kde se setkal například s Aaronem Coplandem a především s Bohuslavem Martinů, který jej silně ovlivnil. Po návratu do vlasti se oženil s klavíristkou Eliškou Hanouskovou, se kterou vystupovali jako klavírní duo. Komponoval skladby komorní, klavírní, symfonické i vokálně-instrumentální, byl také žádaným autorem filmové hudby. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 i s rodinou odešel z vlasti.

Na novém albu s Novákovými koncertantními skladbami, které letos vydal Supraphon, účinkují kromě SOČRu, Tomáše Netopila a Karla Košárka také dvě skladatelovy dcery: flétnistka Clara Nováková, žijící v Číně, a klavírista Dora Novak-Wilmington, která na svého otce vzpomínala v pořadu Hudba v miléniu na Classic Praha.

Dora Novak-Wilmington je klavíristka a pedagožka žijící v Mnichově. Studovala klavír na Hochschule für Musik in Freiburg, posléze také na prestižní Juilliard School v New Yorku, mimo jiné u Rudolfa Firkušného. Koncertovala ve Spojených státech, Evropě i Japonsku a řadu nahrávek vytvořila pro Bavorský rozhlas i Český rozhlas. Zaměřuje se především na český repertoár a samozřejmě také skladby svého otce. Vyučuje na Hochschule für Musik und Theater München.

Jakou roli hrála v jejich rodině hudba a latinský jazyk? Co patří mezi inspirační zdroje Novákovy hudby? Jak se Janu Novákovi jako skladateli dařilo v emigraci? Jakým způsobem v jeho tvorbě figuruje humor a prvky lidové hudby? A jaký je o Novákovy skladby dnes zájem v Česku a ve světě?

Nejen o tom bude Dora Novak-Wilmington hovořit v pořadu s premiérou v úterý 21. listopadu od 19 hodin a reprízami v pátek 24.11. od 22 hodin a sobotu 25.11. od 11 hodin.

Foto: Dora Novak-Wilmington (©Jakob Schad)

Podcast