Nejen o připravovaném CD s komorními skladbami Husy a Martinů hovoří klarinetistka Anna Paulová v pořadu Hudba v miléniu

Jedna z nejvýraznějších českých klarinetistek mladé generace zvládá spojovat koncertní a nahrávací činnost s doktorským studiem na HAMU i studiem v zahraničí na prestižní italské Národní akademii svaté Cecílie.

Anna Paulová vystudovala Pražskou konzervatoř u profesorů Milana Poláka a Ludmily Peterkové, pokračovala v klarinetové třídě Jiřího Hlaváče a Vlastimila Mareše na Hudební akademii múzických umění, kde je nyní posluchačkou doktorského studia. Získala 2. cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2015 a je také držitelkou řady dalších prestižních ocenění. Roku 2016 získala 1. cenu a titul laureáta v Soutěži Nadace Bohuslava Martinů, roku 2019 se pak zúčastnila semifinále soutěže ARD v Mnichově.

Studovala také na Královské konzervatoři v Antverpách, absolvovala řadu mistrovských kurzů u předních světových klarinetistů. V Římě je jejím učitelem Alessandro Carbonare, hráč orchestru italské Národní akademie svaté Cecílie . Spolupracuje s mnohými významnými českými orchestry a interprety, v rámci komorní hudby poslední dobou například s Doležalovým kvartetem nebo Martinem Kasíkem.

Zaměřuje se na hudbu 20. a 21. století, zejména pak tvorbu českých skladatelů. Na album vydané roku 2018 vydavatelstvím Supraphon natočila klarinetovou sonátu Viktora Kalabise spolu s klavíristou Ivem Kahánkem. Momentálně připravuje další nahrávku, na níž budou zaznamenány komorní skladby dvou vynikajících českých autorů v americké emigraci: Bohuslava Martinů a Karla Husy.

O tomto připravovaném CD, ale také o svých studiích nebo o zvláštnostech basetového klarinetu bude Anna Paulová hovořit v pořadu s premiérou v úterý 28. února v 19:00 a reprízami v pátek 3.3. od 22:00 a v sobotu 4.3. od 11:00.

Foto: Anna Paulová (©Christian Ruvolo)

Podcast