O písňových textech s Robinem Králem

Hostem pořadu Hudba v miléniu je textař, spisovatel, překladatel, držitel ceny Magnesia Litera a pedagog VOŠ Jaroslava Ježka.

Robin Král se narodil v Praze roku 1981. Vystudoval estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a obor Tvorba textu a scénáře na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka, kde od roku 2011 sám tento obor vyučuje.

V témže roce knižně debutoval coby autor poezie pro děti knihou Šimon chce být krotitelem, o pět let později získal za knihu Vynálezárium ocenění Zlatá stuha i Magnesia Litera. Celkem už vydal knih pro děti více než dvacet, literaturu pro děti také překládá z angličtiny (např. Gertrudu Stein nebo Roalda Dahla).

Jako autor písňových textů spolupracuje s řadou interpretů a skladatelů. Jeho texty nazpívali přední čeští interpreti populární hudby, například Jiří Suchý, Ewa Farna, Tomáš Klus, Xindl X, Wabi Daněk, ale i operní pěvkyně Vanda Šípová. Je autorsky spojen také s Divadlem Spejbla a Hurvínka, kde byl mimo jiné spoluautorem muzikálů Jak s Máničkou šili všichni čerti (hudba Jiří Škorpík) a Spejbl a město hříchu (hudba Jan Lstibůrek).

Čím se liší psaní písňových textů od psaní básní? Jak těžké je napsat text na hotovou hudbu? A musí textař sám ovládat nějaký hudební nástroj? Nejen na to bude Robin Král odpovídat v pořadu s premiérou v úterý 4. dubna od 19:00 a reprízami v pátek 7.4. od 22:00 a sobotu 8.4. od 11:00.

Foto: Robin Král (©Profimedia)

Podcast