Ondřej Vinklát na Classic Praha

Hudba v miléniu

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu tanečník Ondřej Vinklát, první sólista Baletu Národního divadla v Praze. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 21. 8. v 19,00. I. repríza v pátek 24. 8. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 25. 8. v 11,00.

Ondřej Vinklát se narodil v Liberci. Absolvoval v roce 2011 Taneční konzervatoř hl. m. Prahy a ještě za studií se stal členem tanečního souboru TKP Bohemia Balet, kde na sebe výrazně upozornil v sólovém partu v Boleru a Růži (chor.: P. Zuska), dále v Sinfoniettě (chor.: P. Šmok), Le Papillon (chor.: P. Lacotte), Indigo Rose, Un Ballo (chor.: J. Kylián), Dekka pod dekou (chor.: V. Konvalinka, T. Rychetský). Je typem všestranného a charismatického tanečníka schopného interpretovat klasický i současný repertoár.
V roce 2012 nastoupil angažmá do Baletu Národního divadla, kde byl v roce 2013 jmenován sólistou a od roku 2016 prvním sólistou. K jeho rolím patří např. Basil v Donu Quijotovi, Krabat v Čarodějově učni, Romeo v baletu Romeo a Julie, Rytíř Danceny ve Valmontovi, Zlatý Buddha, Čert, Táta v Louskáčkovi a Myšákovi Plyšákovi, Káj ve Sněhové královně, Princ v Malé mořské víle, Romeo v Romeovi a Julii. Svůj talent a charisma projevil také v moderních choreografiích Petra Zusky Sólo pro nás dva, Chvění, Ohada Naharina decadance, Polní mši Jiřího Kyliána, In The Middle Somewhat Elevated Williama Forsytha, Fancy Free Jeroma Robbinse, Cacti Alexandra Ekmana, GURU Viktora Konvalinky. V sezoně 2017/2018 pak v premiéře Timeless ve Svěcení jara Glena Tetleyho. A právě za roli Vyvoleného získal Cenu Thálie 2017. První Cenu Thálie dostal již v roce 2013 za roli Romea v baletu Romeo a Julie v choreografii Petra Zusky.
Již od dob studií tíhl k choreografické tvorbě. Společně s Markem Svobodníkem a Štěpánem Pecharem převzali v roce 2015 vedení skupiny DekkaDancers a vytvořili choreografie Červenej čudlik (společně se Š. Pecharem), Přesně včas (společně se Š. Pecharem), Křehký vrh (společně se Š. Pecharem), Proměna (společně se Š. Pecharem), Poslední večeře (Vinklát, Svobodník, Pechar). K jeho další choreografických počinům patří Jakoby, All Washed Out, Bit Of Soul, Teď na druhou.
Foto: Balet ND / P. Hejný

Milénium Vinklát


Podcast