První sólistka Baletu ND Tereza Podařilová

21.12.2015 / Hudba v miléniu / Martina Klausová
Dalším hostem Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu je v čase adventním první sólistka Baletu ND Tereza Podařilová.

Tereza Podařilová se narodila se v Praze. Vystudovala pražskou Taneční konzervatoř (1982–1990) a hned poté nastoupila angažmá do baletu Národního divadla, kde byla v roce 1992 jmenována sólistkou a v roce 2003 první sólistkou. Od roku 2013 zde působí též jako baletní mistr.

Již letmé nahlédnutí do jejího repertoáru dává tušit, že se pohybuje se stejnou jistotou a technickou bravurou v klasických titulech i v moderním repertoáru. Divákům se představila v hlavních rolích v těchto baletech: Sylvie, Don Quijote, Spící krasavice, Dáma s kaméliemi, Coppélie, Čajkovskij, Labutí jezero, Louskáček, Romeo a Julie, Giselle, Raymonda, Popelka, Korzár, Zkrocení zlé ženy, Oněgin ad. Z moderního repertoáru tančí sólové role v choreografiích J. Kyliána Sinfonietta, Návrat do neznámé země, Stamping Ground, Petite Mort, P. Zusky Ways 03, Mezi horami, Ibbur aneb Pražské mystérium, Requiem a BREL – VYSOCKIJ – KRYL / Sólo pro tři, N. Duata Jardí Tancat, A. Aileyho River, I. Galiliho Through Nana´s Eyes a také v choreografiích G. Balanchina Who cares?, Divertimento a Čajkovskij, Pas de deux, J. Robbinse Fance Free, L. Vaculíka Malý pan Fridemann / Psycho, Čajkovskij, Isadora Duncan – příběh slavné tanečnice, Někdo to rád…, Lucrezia Borgia.

Tereza Podařilová získala v roce 1990 první cenu na celostátní baletní soutěži v Praze. Za rok 1993 obdržela cenu Philip Morris Ballet Flower Award, která je u nás udělována nejlepšímu baletnímu umělci v oboru klasického tance. Od roku 1999 do 2003 pravidelně získává Cenu nejoblíbenější tanečnice. Je držitelkou ceny Pushkin Legacy Award za roli Taťány v baletu Oněgin (2000), čestné plakety Národního divadla a ceny Komerční banky „Kobanadi“ za rok 2006.

Jako první tanečnice v historii udílení Cen Thálie je držitelkou těchto tří prestižních ocenění a to za roli Carmen ve stejnojmenném baletu (1997), Kateřiny v baletu Zkrocení zlé ženy (2003) a za Taťánu v slavném Crankově baletu Oněgin (2006).

V roce 2014 nastudovala hlavní roli Markýzy de Merteuil ve Vaculíkově baletu Valmont, za kterou získala již čtvrtou Cenu Thálie.

Premiéra pořadu je připravena na úterý 22. prosince v 19:00. Reprízy si poslechněte v 25.12. ve 22:00 a v sobotu 26.12. v 11:00.