S violoncellistou Tomášem Jamníkem v pořadu Hudba v miléniu, nejen o Ševčíkovi a New Yorku

Přední český violoncellista zkoumal odkaz českého houslisty a pedagoga na Fulbrightově stipendiu ve Spojených státech amerických. Nejen o svém bádání, ale třeba i o letošním vystoupení na Pražském jaru, o bytových koncertech nebo Ševčíkově akademii bude mluvit v pořadu Hudba v miléniu.

Tomáš Jamník patří k předním českým violoncellistům. Na violoncello se začal učit hrát jako pětiletý ve třídě Mirka Škampy a Martina Škampy. V roce 2006 zvítězil jako jedenadvacetiletý v mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro, od té doby obdržel celou řadu dalších ocenění.

Roku 2010 zvítězil v konkurzu do dvouletého programu Karajanovy akademie v Berlíně, v rámci kterého hrál s Berlínskou filharmonií. V Berlíně také v současné době žije. Jako sólista vystoupil s předními tuzemskými i světovými orchestry včetně České filharmonie i Philharmonia Orchestra London. Věnuje se také komorní hudbě, kromě recitálů je například členem Dvořákova tria spolu s Janem Fišerem a Ivem Kahánkem.

Je uměleckým ředitelem Akademie komorní hudby, která se věnuje vzdělávání mladých hudebníků v oblasti komorní hudby. Rovněž je autorem a tváří projektu Vážný zájem, který si klade za cíl přinášet klasickou hudbu mezi lidi prostřednictvím domácích koncertů.

V rámci své nahrávací činnosti natočil roku 2007 debutové album s Ivem Kahánkem, roku 2010 pak kompletní dílo Antonína Dvořáka pro violoncello a orchestr se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Tomášem Netopilem. Loni pak vydali s Josefem Špačkem vynikající album duet pro housle a violoncello nazvané Cesty.

Věnuje se také odkazu houslisty a pedagoga Otakara Ševčíka, autora mezinárodně uznávané metodiky výuky hry na smyčcové nástroje. Spolu s Josefem Špačkem je uměleckým vedoucím Ševčíkovy akademie a v uplynulých měsících zkoumal Ševčíkův americký odkaz na Fulbrightově stipendiu v New Yorku.

Jaké jsou jeho čerstvé dojmy z letošního vystoupení na Pražském jaru s debutantkou Alenou Hron? Proč nebyla Ševčíkova metoda dosud překonána? A podařilo se mu najít ztracené Ševčíkovy rukopisy, po kterých v Americe pátral?

Nejen to prozradí Tomáš Jamník v pořadu s premiérou v úterý 13. června od 19:00 a reprízami v pátek 16.6. od 22:00 a sobotu 17.6. od 11:00.

Foto: Tomáš Jamník (©Marek Novotný)

Podcast