Sopranistka, která zpívá i ze statku

Sopranistka Jana Šrejma Kačírková mluví nejen o opeře

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu sopranistka Jana Šrejma Kačírková. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 19.7. v 19,00. I. repríza v pátek 22.7. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 23.7. v 11,00.

Jana Šrejma Kačírková se narodila v Českých Budějovicích. V roce 2006 absolvovala Pražskou konzervatoř. V době studií získala řadu ocenění na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V roce 2006 se stala hostem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a od roku 2010 zde působila jako stálá členka souboru opery. V rámci svého stálého angažmá účinkovala jako Violetta (La traviata), Mařenka (Prodaná nevěsta) a v hlavních rolích Donizettiho oper Anna Bolena, Maria Stuarda a Roberto Devereux. Od roku 2016 je stálou členkou souboru Národního divadla Brno, kde vystupuje v rolích Violetty (La traviata), Donny Anny (Don Giovanni), Micaely (Carmen), Komtesy Adèle (Le Comte Ory), Mařenky (Prodaná nevěsta), Elle (Lidský hlas), Juliette (Tři fragmenty Juliette), Sofie (Der Rosenkavalier) a Mimi (La boheme).

Je stálým hostem Národního divadla v Praze a Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Vystupovala rovněž v divadle F. X. Šaldy v Liberci, divadle J. K. Tyla v Plzni a Národním divadle v Praze, kde debutovala v roce 2010 v roli Adiny z opery Nápoj lásky G. Donizzetiho. Od té doby zde nastudovala role Konstanze (Únos ze serailu), Susanny (Figarova svatba), Terinky (Jakobín), Donny Anny (Don Giovanni) a Julie (Romeo a Julie). Na scéně Slovenského národného divadla v Bratislavě hostuje v rolích Donny Anny (Don Giovanni) a Fiordiligi (Così fan tutte). V roce 2015 vystoupila poprvé před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově jako Rusalka.

Jana Šrejma Kačírková vystoupila na řadě významných mezinárodních hudebních festivalů – na letním festivalu v italském Ercolanu, v Teatro Politeama Greco v Lecce, na Pafos Afrodite Festival na Kypru, MHF Pražské jaro, MOF Smetanova Litomyšl, MHF Petera Dvorského a na MHF Český Krumlov, na kterém účinkovala společně s José Curou.

Vystupuje s nejlepšími českými orchestry jako Česká filharmonie, FOK, Filharmonie Brno či Filharmonie B. Martinů Zlín a pod taktovkou dirigentů, jakými jsou např. T. Brauner, O. Dohnanyi, P. Gatto, M. Guidarini, M. Ivanovič, F. Haider, R. Jindra, J. Klecker, J. Kynzlink, T. Netopil, O. Olos, M. De Rose, A. Sangiorgi, A. Scarano, V. Spurný, D. Švec, F. Zigante a další.

Ve svém repertoáru má řadu hlavních rolí, za které získala prestižní ocenění – kromě tří cen Thálie v roce 2012 za ztvárnění role Julie z opery Romeo a Julie Ch. Gounoda, 2013 za mimořádný jevištní výkon v titulní roli Anna Bolena ve stejnojmenné opeře G. Donizzetiho a 2020 za mimořádný výkon v operách Tři fragmenty z Juliette / Lidský hlas B. Martinů a F. Poulenca má čtyři ocenění Jihočeských Thálií a čestnou cenu festivalu Opera 2013 „Libuška“ za mimořádnou interpretaci v roli Gilda z opery Rigoletto G. Verdiho. V roce 2019 ztvárnila pod vedením uznávaného režiséra Davida Radoka hlavní roli v opeře Tři fragmenty z Juliette Bohuslava Martinů a Lidský hlas Francise Poulenca, kritikami označovaný za strhující, a pod taktovkou Roberta Kružíka impozantním způsobem nastudovala roli Sofie von Fanigal v novém zpracování Straussovy opery Růžový kavalír v Národním divadla Brno.

Foto: ŠPORCL ARTS Agency

Podcast