Tenorista Pavol Bršlík exkluzivně na rádiu Classic

8.5.2017 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

Tento týden je hostem Marka Šulce slovenský tenorista se mezinárodním renomé Pavol Bršlík

Slovenský tenorista Pavol Bršlík (v zahraničí vystupuje jako Pavol Breslik ) patří dnes k nejvýraznějším představitelům mladé pěvecké generace na mezinárodní operní scéně. Přelomový v jeho kariéře byl rok 2005, kdy byl v anketě kritiků prestižního časopisu Opernwelt oceněn jako „Pěvecký talent roku“. V roce 2000 zvítězil v mezinárodní soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Studoval na Akademii umění v Banské Bystrici, v operním studiu CNIPAL v Marseille, navštěvoval mistrovské kurzy u Yvonne Minton, Mady Mesplé, Mirelly Freni a Williama Matteuzziho. V letech 2003–2006 byl sólistou Berlínské státní opery. V roce 2006 debutoval v Metropolitní opeře. Je pravidelným hostem významných evropských operních domů: Vídeňská státní opera – Lenský (Čajkovskij, Evžen Oněgin), Nemorino (Donizetti, Nápoj lásky), Alfredo (Verdi, La traviata), Bavorská státní opera v Mnichově – Gennaro (Donizetti, Lucrezia Borgia) s Editou Gruberovou, Edgardo (Lucia di Lammermoor) s Dianou Damrau. K dalším jeho rolím na této scéně patří Tamino (Mozart, Kouzelná flétna), Idamante (Mozart, Idomeneo), Nemorino, Cassio (Verdi, Otello) a Alfredo. Covent Garden – Lenský, Ferrando a Tamino, Don Ottavio.

Pavol Bršlík hostoval v Pařížské opeře, v Gran Teatre del Liceu v Barceloně, v Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu. Od roku 2012 spolupracuje s Operou v Zurichu – Števa (Janáček, Její pastorkyňa), Don Ottavio, Faust, Roberto Devereux, Nadir (Bizet, Lovci Perel) a Peter Quint (Britten, The Turn of the Screw). Je také vyhledávaným koncertním umělcem. Představil se například na BBC Proms, Salzburger Festpielen, Osterfestspielen Baden-Baden, v Paříži a v Drážďanech.

Premiéra pořadu je v úterý 9. květa v 19:00, reprízy si poslechněte v pátek 12. května ve 22:00 a v sobotu 13. května v 11:00.