Václav Luks o živé nahrávce Mé vlasti, aktuálních koncertech, hudbě k filmu Il Boemo i historických žestích

Hostem pořadu Hudba v miléniu je dirigent a zakladatel orchestru Collegium 1704, cembalista, hornista a odborník na historicky poučenou interpretaci.

Václav Luks studoval na Konzervatoři v Plzni a na Akademii múzických umění v Praze lesní roh a cembalo, později starou hudbu na Schole Cantorum Basiliensis ve švýcarské Basileji, během studií též koncertoval jako sólohornista Akademie für Alte Musik Berlin. Barokní orchestr Collegium 1704 a přidružený soubor Collegium Vocale 1704 založil roku 2005 na základě již existujícího komorního orchestru z dob studií na konzervatoři, a to u příležitosti projektu Bach – Praha – 2005.

Svými aktivitami se zasloužil o rozšíření povědomí o tvorbě Jana Dismase Zelenky a Josefa Myslivečka, a to i na mezinárodní scéně. Od podzimu 2012 se můžeme s Collegiem 1704 pravidelně setkávat v pražském Rudolfinu, od podzimu 2015 jejich koncertní sezóna probíhá paralelně v Praze a v Drážďanech. V roce 2021 na zahajovacím koncertě festivalu Pražské jaro provedl orchestr cyklus Má vlast Bedřicha Smetany v historicky poučené interpretaci. Živá nahrávka tohoto provedení vyšla u labelu Accent.

Od roku 2021 orchestr Collegium 1704 a soubor Collegium Vocale vystupuje v nově zrekonstruovaném prvorepublikovém kině Vzlet v pražských Vršovicích, které letos vstoupilo do druhé sezóny svého novodobého provozu. Orchestr Collegium 1704 natočil také hudbu k filmu o Josefu Myslivečkovi Il Boemo režiséra Petra Václava, který měl premiéru letos 20. října. 21. června letošního roku Václav Luks převzal francouzský Řád umění a literatury.

Hraje ještě na lesní roh? Jaký je příběh fotografie na přebalu jejich nového CD s nahrávkou Mé vlasti a kdo je jejím autorem? Jak probíhalo nahrávání hudby k filmu Il Boemo? A co ještě v tomto kalendářním roce nabídnou koncerty Collegia 1704? To vše a ještě více Václav Luks prozradí v pravidelném pořadu s premiérou v úterý 8. listopadu od 19:00 a reprízami v pátek 11.11. od 22:00 a v sobotu 12.11. od 11:00.

Foto: Profimedia

Podcast