Vzpomínka na Kryzstofa Pendereckého

Hudba v miléniu

V rámci dnešního dílu pořadu HUDBA V MILÉNIU se vrátíme o šest let nazpět. Milénium tohoto týdne totiž bude vzpomínkou na Kryzstofa Pendereckého. Premiéru pořadu odvysíláme v úterý 28. 4. v 19,00. I. repríza v pátek 1. 5. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 2. 5. v 11,00.   

Právě před šesti lety byl exkluzivním hostem mého pořadu, který měl v té době ještě název ŽELÍZKA V OHNI. Samozřejmě, že není náhodou, že se k tomuto setkání vracím v těchto chvílích. Jak jistě většina z vás ví, polský skladatel Krzysztof Penderecki zemřel před několika málo týdny. Bylo to v neděli 29. března letošního roku. Zemřel ve věku 86 let po dlouhé nemoci ve svém domě Krakově.

V den jeho úmrtí napsal na twitteru polský ministr kultury Piotr Gliński tato slova, cituji: „Polská kultura dnes utrpěla velkou a nenahraditelnou ztrátu. Po dlouhé nemoci zemřel Krzysztof Penderecki - největší polský současný skladatel, jehož hudbu poslouchali od Japonska po Spojené státy,“ konec citace.

Penderecki, který se narodil v roce 1933 ve městě Debica na jihovýchodě Polska, je autorem desítek symfonických, sborových a operních děl. V mládí se učil hře na housle, později vystudoval kompozici na Krakovské hudební akademii. Senzaci v Polsku způsobil, když v roce 1959 do soutěže mladých skladatelů anonymně zaslal tři díla a vyhrál s nimi všechny tři udílené ceny. Ve světě na sebe poprvé výrazně upozornil jako autor skladby Žalozpěv obětem Hirošimy, za niž v roce 1959 získal cenu UNESCO. Známý byl i pro svou filmovou hudbu, kterou vytvořil pro snímky Vymítač ďábla (1973), Osvícení (1980) či Katyň (2007). Získal mimo jiné dvě americké Grammy a je držitelem i řady jiných ocenění. Ve svém díle experimentoval se zvukem, s tonalitou, s netradičními vyjadřovacími prostředky, využíval nových technických možností. Od 70. let se aktivně věnoval dirigentské kariéře a mnohokrát vystupoval i v Česku.

Na objednávku ke stému výročí České filharmonie složil Klarinetový koncert. Předloni na podzim koncertem s Krakovskou filharmonií otevřel největší výstavní projekt Muzea umění v Olomouci nazvaný Rozlomená doba. A roku 2017 například završil festival Pražské jaro provedením svého oratoria Sedm bran jeruzalémských v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který sám řídil. 

Podcast