Zdeněk Král na Classic Praha

13.7.2020 / Hudba v miléniu / Marek Šulc

Hostem Marka Šulce je v tomto týdnu skladatel a klavírista Zdeněk Král. Premiéra pořadu se bude vysílat v úterý 14.7. v 19,00. I. repríza v pátek 17.7. ve 22,00 a II. repríza v sobotu 18.7. v 11,00.   

Zdeněk Král o sobě: jako hudební skladatel jsem si získal důvěru mnoha režisérů, s nimiž jsem realizoval více než osm desítek divadelních, filmových a rozhlasových projektů. I jako skladatel šansonů a divadelních písní spolupracuji s mnoha osobnostmi (František Segrado, Helena Čermáková, Mariana Chmelařová, Vendula Příhodová, Tomáš Matonoha...). Mé skladby v oblasti vážné hudby jsou hrány na mnoha koncertech a jsou na repertoárovém listě mnoha interpretů. Stal jsem se finalistou mezinárodní skladatelské soutěže The UK Songwriting Contest 2017 a 2018. Za rok 2018 jsem byl také oceněn OSA jako nejúspěšnější skladatel vážné hudby. Narodil jsem se do hudební rodiny. Otec hrával na varhany a zpíval klasickou hudbu, matka měla naopak jazzovou kapelu a vystupovala s písněmi divadla Semafor a také s písněmi Jaroslava Ježka. Oba tyto vlivy (vážná hudba i divadelní písně, ovlivněné jazzem) formovaly do jisté míry mou hudební kariéru. Ačkoliv jsem chtěl být pianistou, vystudoval jsem na konzervatoři v Teplicích nejprve kontrabas. Až po absolutoriu jsem se vrátil ke klavíru a krátce jsem navštěvoval Jazzovou konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. Záhy jsem totiž začal studovat Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, obor hudební skladba. Na JAMU jsem založil spolek mladých skladatelů Bezmocná hrstka a jazz-rockové seskupení KK Band. Začal jsem spolupracovat s brněnským HaDivadlem jako korepetitor a jako člen kultovního představení Komediograf. Založil jsem také seskupení Minach s herečkou a zpěvačkou Marianou Chmelařovou a duo s herečkou Andreou Buršovou, později rozšířené o smyčcový Indigo quartet. 

Natočil jsem 5 sólových klavírních CD, asi 50 alb s různými interprety, většinu s mými autorskými skladbami. Napsal jsem scénickou hudbu k cca 70ti představením a hudbu k filmům Velkofilm a Jako nikdy, a k několika rozhlasovým hrám. A ke hranému dokumentu Osud jménem Tugendhat. Vyšlo mi 6 zpěvníků úprav lidových písniček (z toho 2 v reedici), dále knihy Hýbánky, Drakouni a Tati, ty mě přivedeš do hrobu a kniha autorských logopedických písní Žvaní žabák u louže. Napsal jsem rovněž několik velkých kompozic, např. skladbu Carmina burana 2 - o lidské duši (pro dětský sbor, komorní orchestr a bigbeatovou kapelu), Missa brevis (pro soprán, baryton, smíšený sbor a smíšený kvintet), Oratorium Vánoční zázrak a Baron na stromě (pro symf. orchestr). Jsem autorem hudby k muzikálu Orfeus Superstar, několika komorních skladeb, jazzových skladeb a asi 400 písní. 

Vystupuji jako pianista a improvizátor ve svém sólovém recitálu, v představení Nekorektní skeče, jako Zdeněk v TV pořadu pro děti Hýbánky a jako pianista a skladatel v projektu Inspektor Kluzó. Spolupracuji dlouhodobě s dětským sborem Magdalénka, s Filharmonií Brno, s Prague Film Orchestra, s Filmovým festivalem Zlín, s Moravským klavírním triem, souborem Musica da camera Brno a dalšími.