Josef Vejvoda a jeho hosté

2.6.2015 / Jazz na hradě / Martina Klausová

Další díl pořadu Jazz na hradě Karla Vágnera bude patřit českému hudebnímu skladateli, hudebnímu aranžérovi, kapelníkovi a dirigentovi Josefu Vejvodovi.

Josef Vejvoda pochází z hudební rodiny. Nejznámější je jeho otec Jaromír Vejvoda, hudební skladatel, kapelník a autor téměř po celém světě proslavené polky Škoda lásky.

Pod vlivem svého tatínka hrával Josef Vejvoda od dětství na klavír a housle, pak i vibrafon, později přibral bicí nástroje, které začal studovat na Pražské konzervatoři v roce 1961, a v té době se začal věnovat plně jazzu. Studium dokončil po dvojím přerušení až v roce 1970. Roku 1967 se stal laureátem pražské Mezinárodní soutěže mladých jazzových sólistů v rámci Mezinárodního pražského jazzového festivalu.
Protože byl vyhledávaným spoluhráčem, vystupoval jako hráč na bicí nástroje s mnoha hudebními skupinami.

Spolupracoval také s řadou českých jazzových hudebníků (Jaromír Hnilička, Rudolf Dašek, František uhlíř, George Mraz, Eva Olmerová). Jeho spoluhráči byli i mnozí renomovaní zahraniční jazzoví hudebníci, např. Benny Bailey, Ted Surson, Joe Newman, Sonny Costanzo, Scott Robinson, Tonny Scott, Toots Theilemans aj.

Hrál na některých významných jazzových festivalech, jako jsou Jazz Ost-West v Norimberku, Jazz Jamboree ve Varšavě, Montreal Jazz Festival, Chicago Jazz Festival, Jazz Festival on Red See v Izraeli či Mezinárodní jazzový festival v Praze.
V roce 150. výročí založení kapely a k nedožitým 90. narozeninám svého otce Jaromíra Vejvody obnovil Vejvodovu kapelu, kapelu jeho otce zrušenou v roce 1948 jako následek politických a společenských změn. Roku 1995 založil Salónní orchestr Josefa Vejvody a v roce 1998 sestavil Josef Vejvoda Trio.

Pořad vysíláme v premiéře ve středu 3. června v 19:00, reprízy jsou připraveny na čtvrtek 4.6. ve 12:00 a pondělí 8.6. ve 22:00.