Richie Cole & Emil Viklický Quintet

Richie Cole & Emil Viklický Quintet - to je téma dalšího pořadu Jazz na hradě, který připravuje a uvádí Karel Vágner.

Emil Viklický, pianista, který se objevil na české jazzové scéně na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, patří v zámoří k našim nejúspěšnějším muzikantům tohoto žánru. Často hrává v anglických a amerických jazzklubech a je dobře zám i v Japonsku. Před časem Viklický hostoval v chicagském klubu BluJazz s kvartetem altsaxofonisty Richiem Colem. Oba se narodili ve stejném roce – 1948, a poznali se už na studiích na Berklee College of Music v Bostonu v druhé polovině sedmdesátých let. Richie Cole rozvíjí stylové dědictví hry slavného Charlieho Parkera, jedné z hlavních postav moderního jazzu a je řazen už ke třetí bebopové generaci. 

Emil Viklický je univerzálním jazzovým improvizátorem, se styly moderního jazzu dobře sžitý, v kvintetu si s Richiem Colem dobře rozumějí. Oba se znovu sešli na společném koncertě, na nějž Richie Cole sebou z Chicaga přivezl barytonsaxofonistu Teda Hogartha a bubeníka Ernieho Adamse. Emil Viklický kvinteto doplnil vynikajícím českým kontrabasistou Jozefem Fečem, známým především z působení v kapelách klavíristy Karla Růžičky. Na koncertě v Míčovně zněly hlavně skladby významných představitelů moderního jazzu, ale také Richieho Cole a Emila Viklického.

Premiéra pořadu je připravena na středu 9. září v 19:00. Reprízy si poslechněte v sobotu 12.9. v 9:00 a v pondělí 14.9. ve 22:00.

Podcast