Capella Mariana s belgickým Goeyvaerts Triem propojí starou a soudobou hudbu

Capella Mariana v rámci cyklu Stará hudba FOK letos představí program, v němž zazní i díla soudobých autorů, jako je Arvo Pärt nebo Martin Smolka. Ke koncertu, který se uskuteční 20. února v Kostele sv. Šimona a Judy, si přizvala soubor Goeyvaerts Trio z Belgie a hráčku na organetto Catalinu Vicens. Těžiště programu však zůstává ve staré hudbě, zazní díla Josquina Despreze, Johannesa Ockeghema, Guillame de Machauta a Magistra Perotina. Koncert je věnován památce Lenky Hlávkové, která tragicky zahynula při střelbě na Filozofické fakultě UK.

CpM_2023_3_web_Alexandre-Katsapov-1024x683.webp
  • Capella Mariana (©Alexandre Katsapov)

V dnešní pohnuté době zažíváme momenty bolesti a beznaděje. Krutou realitu nemůžeme jen tak vymazat z naší paměti, ale musíme se jí postavit čelem. Časová posloupnost událostí nám dala možnost prožít tento večer ještě intenzivněji a rozjímat nad tím, z čeho dnešní vyspělá a kulturní evropská společnost vyrostla a jejíž hodnoty by měly přemoci vše zlé. Poselství, které je obsaženo v hudbě starých mistrů, nás může znovu ‚postavit na nohy‘ a velmi silným zážitkem, i pro nás, samotné interprety, bude prožití časového a stylového oblouku od počátků evropské monodie až po hudbu současnosti, která z ní vyrůstá a čerpá inspiraci. Skladba Guillauma Machauta ‚Ma fin est mon commencement‘ nejlépe vystihuje charakter programu: Můj konec je mým počátkem a počátek mým koncem…“ uvedl Vojtěch Semerád, umělecký vedoucí souboru Capella Mariana.

20200723_LSSH_Meditatio_PetraHajska_44-1024x681.webp
  • Vojtěch Semerád (©Petra Hajská)

Podrobnosti prozradí Vojtěch Semerád v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 11. února v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 12. 2. v 11:30.

Capella Mariana nazvala tento projekt Alfa a Omega‘ s podtitulem ‚Pláč nad smrtí a zpěv o míru‘. Program lze číst jako cestu ke kořenům polyfonie a začíná gregoriánským chorálem, sekvencí Alle caeleste nec non. Tato takzvaná matka sekvencí je mimořádně stará a byla rozšířena v Anglii, Itálii, Španělsku a Čechách. Tématem je narození Panny Marie na základě apokryfního evangelia.

Pro tento výjimečný projekt napsal český skladatel Martin Smolka novou skladbu s názvem ‚Maria je‘, která dodá projektu nadčasový rozměr. Skladatel ji představuje jako „velmi osobní modlitbu k Marii, složenou z původního textu, pouze úvodní verš ‚Maria je křišťálová‘ je převzat z antického textu“.

Goeyvaerts String Trio bylo založeno s cílem předvádět repertoár dvacátého a jednadvacátého století. Trio je pojmenováno po belgickém skladateli Karlu Goeyvaertsovi, který sehrál důležitou roli ve vývoji evropské nové hudby. Soubor nejen provádí stávající díla, ale aktivně zadává nové skladby pro smyčcové trio. Jejich CD Stabat Mater bylo zařazeno časopisem Gramophone mezi 10 absolutně nejlepších nahrávek díla Arvo Pärta.

Celým programem bude provázet středověké organetto Cataliny Vicens, hudebnice, která pochází z Chile a je specialistkou na řadu dobových klávesových nástrojů. Svým podmanivým zvukem bude posluchače vtahovat do příběhu života Panny Marie.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského

„V únoru 2024 kromě věčného setkávání sv. Šimona s Judou dojde ke spojení staré a nové hudby. Aneb český vokální soubor Cappella Mariana bude hudebně rozmlouvat s belgickým Goeyvaerts String Trio. Cappella přichází od úsvitu času, Trio zase z jeho žhavé současnosti, přece během onoho postního večera dojdeme společně k tomu, jak jsou si díla například renesančních mistrů Josquina Desprez či Johannesa Ockeghema a současných autorů Arvo Pärta a Martina Smolky podobná. Záleží jen na hloubce prožitku a poctivé touze o jeho předání druhému člověku!“

Úvodní foto: Capella Mariana (©archiv FOK)

Podcast