České premiéry, návraty oblíbených sólistů i hostujících dirigentů. Nadcházejí sezóna Pražských symfoniků přinese výjimečné hudební zážitky

Dramaturg FOK Martin Rudovský představí abonentní orchestrální řady Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK v nadcházející 89. sezóně.

Po zahajovacích koncertech sezóny 2023/24, které bude řídit šéfdirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Tomáš Brauner v polovině září 2023 a na nichž zazní hudba Bohuslava Martinů a Johannese Brahmse, zazní ve Smetanově síni Obecního domu na začátku října 2023 dvojice programů s názvem Fantastická symfonie. Orchestr povede dirigent Eugene Tzigane a zazní Suita rustica Vítězslavy Kaprálové, Koncert pro klavír a orchestr významné polské skladatelky Grażyny Bacewicz a Fantastická symfonie Hectora Berlioze.

profimedia-0260805762 Ohlssohn.jpg
  • Garrick Ohlsson (©Profimedia)

Další říjnové večery budou ve znamení návratu amerického klavíristy Garricka Ohlssona, který se připomene v Pátém klavírním koncertu Ludwiga van Beethovena. Pod taktovkou Sergeye Smbatyana dále zazní Symfonie č.5 e moll Petra Iljiče Čajkovského.

Po listopadovémfilmovém večeru pod Braunerovou taktovkou, prosincovém Adventním koncertu pro UNICEF a Bachově Vánočním oratoriu bude přelom ledna a února 2024 pro Pražské symfoniky ve znaměení Dvořákovy Novosvětské. Tu si vybral současný šéfdirigent Württemberského komorního orchestru Heilbronn a hudební ředitel Orchestre national d'Île de France dirigent Case Scaglione. Program doplní o Ravelovu suitu Má matka husa a Koncert pro housle a orchestr Samuela Barbera s německým houslistou Linusem Rothem.

profimedia-0434439528 josef špaček 2.jpg
  • Josef Špaček (©Profimedia)

Další houslový koncert, a to z pera Ludwiga van Beethovena zazní ve Smetanově síci Obecního domu hned na počátku února, a to v podání Josefa Špačka. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude řídit Pietari Inkinen, který si dále pro svůj návrat do Prahy vybral Čajkovského Symfonii č. 4 f moll.

Na konci února se bude FOK věnovat hudbě Johannese Brahmse a Leoše Janáčka, na kterou se těší jako host rumunsko-rakouský dirigent Ion Marin.

Začátek března bude patřit dílůmFryderyka Chopina - jeho Druhý klavírní koncert přednese Ivan Klánský - a Gustava Mahlera. Z jeho pera zazní pod taktovkou Petra Altrichtera Symfonie č. 4 G dur.

Ve druhé polovině prvního jarního měsíce česká Prahu česká premiéra Koncertu pro dvě trubky Fazila Saye s hvězdnými sólisty - Sergeiem Nakariakovem a Gáborem Boldoczkim. V programu, který bude řídit Andrej Borejko, dále zazní skladba gruzínského skladatele Giji Kančeli a smyčcový kvartet Z mého života Bedřicha Smetany v orchestrální úpravě George Szella.

profimedia-0192543967 Slatkin.jpg
  • Leonard Slatkin (©Profimedia)

Dva dubnové večery budou ve Smetanově síni pak patřit Američanovi v Paříži. Ikonickou skladbu George Gershwina bude dirigovat Leonard Slatkin, který do Prahy pozval klavíristku Olgu Kern, aby se zhostila sólového partu v Rapsodii na Paganiniho téma Sergeje Rachmaninova. večery doplní Hudba pro Prahu Karla Husy a c české premiéře i Slatkinova skladba Kinah.

Tečkou za pravidelnými orchestrálními koncerty Pražských symfoniků bude dvojice koncertů s Mahlerovou Symfonií č. 2 c moll "Vzkříšení" pod Braunerovou taktovkou.

Podrobnosti ke koncertům nadcházející sezóny prozradí dramaturg FOK Martin Rudovský v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha v neděli 21. května v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 22.5. v 11:30.

Foto: Martin Rudovský (©Petra Hajská)

Podcast