Fantastická symfonie dirigenta Eugena Tzigana

Původem japonsko-americký dirigent se v Praze představí v hudbě francouzských, polských a českých autorů.

Ve středu 4. a ve čtvrtek 5. října se ve Smetanově síni Obecního domu uskuteční dvojice dalších orchestrálních koncertů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Na programu je Suita rustica op. 19 české skladatelky Vítězslavy Kaprálové, Koncert pro klavír a orchestr polské houslistky a skladatelky Grażyny Bacewicz a Fantastická symfonie op. 14 Hectora Berlioze. Sólistou bude francouzský klavírista Lucas Debargue, Pražské symfoniky bude řídit původem japonsko-americký dirigent Eugene Tzigane.

Eugene Tzigane se sice narodil v Japonsku, ale vyrůstal na obou březích Pacifiku a v současnosti sídlí a působí v Evropě. Od raného věku vnímal hudbu ve všech jejích formách, od jazzu po orchestrální hudbu, od klasické a filmové hudby až po lidové písně a tance východní Evropy.

Studoval dirigování na Juilliard School, své vzdělání později prohloubil na Royal Music School ve Stockholmu. Už během studií získal řadu dirigentských cen na prestižních soutěžích Gzegorsze Fitelberga, Georga Soltiho a Lovro von Matačiće. Brzy poté se stal šéfdirigentem orchestru Nordwestdeutsche Philharmonie v Herfordu.

Dirigoval celou řadu předních orchestrů, například Bruckner Orchester Linz, London Philharmonic Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Netherlands Philharmonic, Orchestre National d'ile de France, Sinfonia Lahti a Symphony-Orchestras of the MDR Radio, Tokio Metropolitan, Frankfurt Radio, Norwegian Radio, Adelaide, West Australian SO.

Věnuje se také opeře. Jako operní dirigent debutoval v Bayerische Staatsoper, kde řídil Mozartovu operu Così fan tutte. Další angažmá jej zavedlo do Frankfurtu nad Mohanem, Hamburku, či Stockholmu.

Eugene Tzigane spolupracuje s předními soudobými sólisty jako Isabelle Faust, Ronald Brautigam a Oliver Triendl, Mischa Maisky, Alban Gerhardt, Leif Ove Andsnes, Vilde Frang, Hyeyoon Park, Baiba Skrida, Håkan Hardenberger, Roland Pöntinen, Lucas Debargue, Alessio Bax, Inon Barnatan, Arabella Steinbacher a Lise de la Salle.

Jaký má Eugene Tzigane vztah k hudbě autorů a autorek, jejichž díla bude řídit v Praze, i k české hudbě jako takové, prozradí na Classic Praha v rozhovoru s Ondřejem Fischerem v neděli 1. října v 16:30. Reprízu si poslechněte v pondělí 2.10. v 11:30.

Foto: Eugene Tzigane (©Marie Mazzucco)

Podcast