Hobojistka s bílým páskem z jiu-jitsu

Liběna Séquardtová si dobíjí baterky sportem.

Hobojistka, koncertní mistr dechové harmonie Liběna Séquardtová začínala studia hry na hoboj u prof. Voráčové v Pardubicích. Konzervatoř v Praze absolvovala ve třídě Františka Xavera Thuriho a Akademii múzických umění u prof. Jiřího Mihule. Úspěšně se zúčastnila řady soutěží (Mozartova Bertramka v Praze – 1. cena, Markneukirchen, Pražské jaro 1986 – 1. cena).

Do dechové sekce FOKu nastoupila jako první žena na trvalé angažmá, první hobojistkou FOK se stala v roce 1985.

Je zakládající členkou komorních souborů Česká dechová harmonie a Ars instrumentalis Pragensis, s nímž získala v roce 1996 zlatou medaili v mezinárodní soutěži komorní hudby v japonské Ósace.

Liběna Séquardtová představuje vrcholného reprezentanta svého oboru a to i mimo rámec České republiky. Sólově účinkovala se všemi významnými českými orchestrálními tělesy (Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Česká filharmonie, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Brno, Filharmonie Hradec Králové atd.) a s některými zahraničními tělesy (Royal Philharmonic Liverpool, Solistes Européens Luxembourg).

Liběna Séquardtová pedagogicky působí na AMU v Praze. Je často zvána do porot národních a mezinárodních soutěží: Concertino Praga, Pražské jaro, Linz, Itálie.

Proč si hobojisté nejraději vyrábějí vlastní strojky pro své nástroje a kdo vyrábí strojky pro Liběnu Séqurdtovou ? Z čeho se strojek vyrábí a jakou péči potřebuje ? Liběna Séquardtová prozradí i to, kteří čeští autoři pro ni komponují a jakými sporty relaxuje ve volném čase.

Poslechněte si v rozhovoru s Martinou Klausovou v neděli 7. března v 16:30 nebo v pondělí 8. března v 11:30.

Foto: Archív FOK

Podcast