Ivan Ženatý opět s FOK

Společně vystoupí ve Smetanově síni Obecního domu 23. června.

Houslový virtuos Ivan Ženatý během své kariéry vystoupil se slavnými mezinárodními tělesy jako je BBC Symphony Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid, ale i předními českými orchestry jako je Česká filharmonie, FOK či Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Zaslouženou pozornost vzbuzují také jeho sólové a komorní projekty, ať už jsou to z posledních sezón kompletní Bachovy sólové sonáty či sonáty Ludwiga van Beethovena a Johannesa Brahmse.

Svou profesionální kariéru zahájil Ivan Ženatý účastí ve finále Čajkovského soutěže v Moskvě, po které následoval debut s Českou filharmonií pod vedením Libora Peška, vítězství v soutěži Pražského jara a laureátský titul Mezinárodní tribuny mladých umělců UNESCO. V roce 1990 debutoval Ivan Ženatý v Londýně, 1991 v Berlínské Filharmonii a Concertgebouw v Amsterdamu, 1994 v Tokyu, 1996 v New Yorku a Buenos Aires. Hrál společně s Yehudi Menuhinem, Yo-Yo Ma, Serge Baudo,Valerijem Gergijevem, Andrejem Boreyko, Nevillem Marrinerem a dalšími.

V současnosti se kromě aktivní sólové kariéry věnuje Ivan Ženatý i pedagogické činnosti. Kromě mistrovských kurzů v USA, Kanadě a Německu vyučoval na Hudebním Institutu v Clevelandu, Královské hudební akademii v Kodani a od roku 2019 přijal profesuru na Vysoké hudební škole v Drážďanech. Je zároveň profesorem Meadowmount School of Music v New Yorku.

Na konci června vystoupí v Praze na koncertě, který pořádá FOK pod názvem Opět spolu - Opět s Vámi, a zahraje slavný Koncert pro housle a orchestr č. 1 Maxe Brucha. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK bude řídit jeho šéfdirigent Tomáš Brauner a ve druhé polovině večera zazní výběr ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka. Koncert se uskuteční ve středu 23. června ve Smetanově síni Obecního domu od 19:30.

Jaký má Ivan Ženatý vztah k tomuto Bruchově koncertu a za co vděčí několikaměsíční pandemii ? Prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou v premiéře v neděli 13. června v 16:30. Reprízu si můžete poslechnout v pondělí 14. června v 11:30.

Foto: Profimedia

Podcast