Karłowicz, Prokofjev, Kabeláč, Skrjabin. Hudba tajuplných příběhů

Dramaturg FOK Martin Rudovský představuje program prvních lednových abonentních koncertů Pražských symfoniků.

Pod lavinou ve Vysokých Tatrách zahynul v roce 1909 polský hudební skladatel Mieczysław Karłowicz. Zaplatil tak životem za svou vášeň pro horolezectví a lyžování. Kromě hudby se věnoval i fotografování hor, publikoval články o horskému turismu, byl průkopníkem polského horolezectví. Z jeho hudebního odkazu patří k nejvýznamnějším kompozicím jeho Symfonie „Znovuzrození“, Koncert pro housle A dur a šest symfonických básní. Jeho posledním opusem je Smutna opowieść, op. 13, tedy Smutný příběh. Právě tímto titulem zahájí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK své další abonentní koncerty ve Smetanově síni Obecního domu ve středu 11. a ve čtvrtek 12. ledna 2023.

profimedia-0228832144 Yulianna Avdeeva.jpg

Foto: Yulianna Avdeeva (© Profimedia)

Poté zazní jeden z nejnáročnějších koncertantních klavírních kusů, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 g moll ruského skladatele Sergeje Prokofjeva. Sólový part přednese Yulianna Avdeeva, klavíristka, která se stala teprve čtvrtou ženou, které se podařilo zvítězit ve varšavské Chopinově soutěži. Stalo se tak v roce 2010 a před ní se naposledy stala ženskou vítězkou v roce 1965 Martha Argerich.

Ve druhé polovině koncertu Pražských symfoniků zazní Mysteriu času, zatím ne zcela doceněné dílo evropské symfonické tvorby 20. století z pera českého skladatele Miloslava Kabeláče, a symfonická báseň Prométheus: Báseň ohně Alexandra Skrjabina, v níž se tento ruský skladatel pokusil o syntézu hudby a světelných efektů.

zkouska 6.1.2023.JPG

Fotografie ze zkoušky Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK 6.1.2023 (© archív FOK)

Co mají všechna tato díla společného a co je to synestezie, dar, jímž disponoval Alexandr Skrjabin? I to prozradí dramaturg FOK Martin Rudovský. Objasní i to, kdo se na koncertech 11. a 12. ledna postará o světelný design, který doprovodí Skrjabinovu skladbu, a proč a jak celá tato dramaturgie koncertů, které bude dirigovat Andrej Borejko, vznikla.

Rozhovor, který s Martinem Rudovským připravila Martina Klausová, bude mít premiéru v neděli 8. ledna 2023 v 16:30. Repríza je připravena na pondělí 9. 1. na 11:30.

Úvodní foto: Martin Rudovský (© Petra Hajská)

Podcast